Karasu

Balıkçı barınağı hayal oldu

 

Karasu Yenimahalle Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, 2022 bütçesinden çıkartılan balıkçı barınağı ve 120 metrede bırakılan mendirek hakkında açıklamada bulundu. “2022’de de balıkçı barınağı hayal oldu” diye belirten Bıçakcı, “120 metrede bırakılan mendirek Yenimahalle ve balıkçılar için tehdit oluşturuyor” dedi.

 

YOK SAYMASINA GEREK YOKTU

Karasu Yenimahalle Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, 2022 bütçesinden çıkartılan balıkçı barınağı ve 120 metrede bırakılan mendirek hakkında açıklamada bulundu. Bıçakcı, “Ödenek çıkmadığından dolayı balıkçı barınağı 2022’de de hayal oldu. Belediye Başkanı her ne kadar ‘biz uğraştık, biz yaptık’ dese de bizi yok saymasına gerek yoktu. Başkan bizimle bu zamana kadar istişarede bulunmadı. İstişare de bulunmadığı gibi bizi yok saydı. Burada sivil toplum kuruluşuyuz ve bize konuyla alakalı kimse gelmedi, bilgi verende olmadı. Barınağımız hakkında olan sorunları kendi başlarına halletmek istediler ama bu süreçte biz de boş durmadık” ifadelerini kullandı.

 

BİZE ÇOK GÖRDÜLER

Gerekli mercilere yazışmada bulunduklarını belirten Bıçakcı, “Gönül isterdi ki Belediye Başkanımız bizim görüşlerimizi de alsın, istişarede bulunsun. Ama maalesef bugüne kadar istişarede bulunmadı, bundan sonrada bulunacağını sanmıyorum” dedi. Bıçakcı, “En son meydana gelen sel felaketinde bir tekne restorandı battı, birçok çay bahçesi zarar gördü. Devlet desteğini bir kenara bırakın felaketten sonra yetkililerin gelip geçmiş olsun dileklerinde bulunmasını bekledik. Onu bile bize çok gördüler. Balıkçı barınağımız olmadığı halde bizlere tebligat geldi. Belediye, iskelelerin üzerinde mevcut olan yapılaşmanın her ne kadar yapılandırmadan yararlansak da bunun yıkımı için uğraşıyor” şeklinde konuştu.

 

BALIKÇILAR DAR BOĞAZDA

Peki, biz teknelerimizi nereye bağlayacağız” diyen Bıçakcı, “Balıkçıların ağını eve götürüp getirmesi gibi bir pozisyonu yok. Bugün en düşük bir ağın fiyatı 2 bin 500 ve 3 bin arasında. Tamam, yıkım yapılsın ama yıkım yapılırken de eşitlik olsun. Belediye’den ve Kaymakamımızdan, bu yıkımla uğraşıldığı kadar barınağımızın yapılmasıyla da uğraşılmasını beklerdik ama bu güne kadar herhangi bir çaba görmedik. Sağ olsunlar 2-3 kere tebligat geldi. Bu tebligatlardan sonra tekneleri Sakarya Nehri’nin ortasına bağlayacağımızı düşünüyorum. Bu sene zaten balıkçılıkta olmadı. Bırakın balıkçılığı palamudun tadına bakamayan balıkçılarımız var” ifadelerini kullandı. Bıçakcı, “Balıkçılarımızdan aidatlarımızı bile erteledik çünkü balıkçılar ekonomik dar boğazdalar” dedi.

TEHDİT ALTINDA

120 metrede bırakılan mendirek hakkında açıklama yapan Bıçakcı, “Küçük teknelerimiz biraz rüzgarda bile giriş çıkışları yapamıyor. Mendireğin 120 metre yapılmasının bizim lehimize olduğunu sanmasınlar. Mevcut olan ve yarıda bırakılan mendirek Yenimahalle ve balıkçılar için bir tehdit oluşturuyor” dedi. Başkan Bıçakcı, “Yarıda bırakılan mendirekten dolayı Yenimahalle her gün erozyona uğruyor. Mendireğin şu anda zarardan başka bir faydası yok. 120 metrede bırakılan mendireğin 200 metre daha çıkması lazım. Eğer çıkmazsa gelecek olan yeni bir fırtınada Yenimahalle büyük tehdit altında olabilir” ifadelerini kullandı. Eski fenerimiz vardı ama şu anda denizin içinde diyen Bıçakcı, “Mendirek burada yapıldığı için İhsaniye Mahallesi erozyona uğramıyor. Mevcut mendirek İhsaniye’den alamadığı kumu Yenimahalle’den alıyor bu da bizim için büyük tehdit” şeklinde konuştu. Bahar Kaya