Gündem

Av yasağı başladı

 

Tatlısu balıklarının üreme dönemi sebebiyle av yasağı 15 Mart pazartesi günü başladı. Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada sazan, kadife, şiraz ve yayın balıklarının avlanmalarının da 15 Haziran’a kadar yasak olduğu bildirildi.

 

STOK TESPİTİ

15 Mart Pazartesi günü itibariyle tatlısu balıklarının üreme dönemi olması sebebiyle av yasağı başladı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konu ile ilgili açıklamada gönderdi. Yapılan açıklamada, “5/1 ve 5/2 Numaralı Ticari ve Amatör Avcılığı Düzenleyen Tebliğlere göre; iç sularımızda sazan, kadife, şiraz ve yayın balıklarının avlanmaları 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında yasaktır. Akarsularımızda olta ile tatlısu kefali ve gümüş balığı avı serbesttir. Yasağın başladığı tarihte elinde sazan, kadife, şiraz ve yayın balıkları bulunan satış ve toplu tüketim yerlerinin İl/ İlçe Müdürlüklerine başvurarak stok tespiti yaptırmaları ve 22.03.2021 tarihine kadar stoklarını tüketmeleri veya satışını durdurmaları gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

CEZASI VAR

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamanın devamında ise, “15 Mart-15 Haziran’a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılar ile ticari balıkçılara el koyma işlemi ve idari para cezası uygulanacaktır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İl/İlçe Müdürlüklerimize ya da Jandarma ve Emniyet Teşkilatlarına bildirilmesi su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir” bilgileri verildi.