Atma Oku Koru

 

Kocaali Belediyesi ve Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Atma, Oku, Koru sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Kocaali Sahili’nde 1 ton çöp toplandı.

 

TEMİZLİK ETKİNLİĞİ

Kocaali Belediyesi ve Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Atma, Oku, Koru sloganıyla düzenlenen program kapsamında Kocaali Sahili’nde temizlik etkinliği düzenledi. Lise öğretmenleri ve öğrencilerinin katıldığı etkinlik kapsamında ilçedeki 14 kilometrelik sahilin 8 kilometrelik bölümünde çöp toplandı. 80 öğrencinin katıldığı etkinlikle yaklaşık bir ton çöp toplandı. Etkinliğe katılan öğretmen ve öğrenciler tarafından toplanarak poşetlenen çöpler belediye ekiplerince bölgeden alındı. Temizlik çalışmasının ardından, farkındalık yaratmak amacıyla kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi. Topladıkları çöp torbalarıyla kumsala “ATMA!” yazarak sosyal mesaj veren öğrenciler, çöplerin etrafında çember oluşturup Kocaali Belediyesi tarafından kendilerine hediye edilen kitapları okudu.

 

OKUMA KÜLTÜRÜ

Etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaali Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şanlı, turizm sezonunda ilçeye gelecek misafirlere çevreyi temiz tutmanın yanı sıra sahildeki kum zambaklarını koruma çağrısında bulunduğunu söyledi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Zehra Korkmaz ise 3 liseden toplam 80 öğrencinin katıldığını aktararak, “Amacımız öğrencilere çevre duyarlılığı kazandırmak, ekolojik dengenin bozulduğu bugünlerde öğrencileri doğaya duyarlı hale getirmek ve geniş kitlelerin dijital dünyaya bağımlı olduğu günümüzde okuma kültürünü aşılamaktır” diye konuştu.

 

ÇEVRE DUYARLILIĞI

Öğretmen Elif Kaplan ise sahillerin temiz olması için insanların özen göstermesi gerektiğini dile getirerek, “Öğrencilerimize bu duyarlılıkla yaklaşmaları için bunu sürekli anlatıyoruz ama halkımız da aynı bilinçle davranırsa bizim için daha etkili olacak. Biz tek başımıza yeterli olamayız” ifadelerini kullandı. Temizliğe katılan 12. sınıf öğrencisi Sedanur Eşkinoğlu da herkesten çevreye karşı daha duyarlı davranmasını istedi. Etkinlik sonunda katılan öğretmen ve öğrencilere ikramda bulunuldu.