Karasu

Astım hastalığına dikkat çekildi

Astım hastalığına dikkat çekildi

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerler devam ediyor. Dünya Astım Günü kapsamında Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sunum yapıldı.

Bilgilendirme yapıldı

Dünya Astım Günü kapsamında Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Ebe Nermin Çakır tarafından sunum yapıldı. Programda kursiyerler bilgilendirildi. Merak edilen sorular cevaplandı. Astım hastalığının belirtileri hakkında bilgilendirme yapıldı. Vatandaşları da bilgilendiren Karasu İlçe Sağlık Müdür Vekili Elif Ezirmik, “Astım, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır” ifadelerini kullandı.

Düzenli egzersiz önemli

Ezirmik, “Astım tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı, hışıltı, ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. tım kontrolünü güçleştiren etkenler; ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmaması ve bunun yanında solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, sigara dumanı ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak sayılabilir. Yapılan sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” dedi.

Dünya Astım Günü kapsamında Karasu Sosyal Gelişim Merkezi’nde İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sunum yapıldı.