Köşe Yazıları

Allah’ım sen bilirsin

 

Yaşadığımız bu hayatın bir anlamı bir manası var. Ve her bireyin kendine olduğu kadar etrafında olan bitene karşıda sorumluluğu var. Böyle olduğunu doğrular nitelikte bir çok olaya şahit oluyoruz aslında farkına varmadan bile hatta. İyi günler iyi haftalar…

Geçtiğimiz hafta Gaziantepte yaşanan elim olay ile ilgili birkaç şey paylaşmak istiyorum. Asiye yavrumuz kendisine saldıran pitbull cinsi köpeklerden insanların müdahalesi ile zor bir şekilde kurtarıldı. Kurtarılırken nasılda zorlandığını televizyonlarda ve sosyal medya mecrasında gördük. Asiye yavrumuzun tedavisi Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde devam edecek. Umarım en hafif şekilde bu durumun üstünden gelir. Zaman zaman bu tarz olaylara maalesef ki şahit oluyoruz. Ne amaçlı bakılır bu cins köpekler anlayamıyorum! Şunu da ifade edeyim hep suç eğilimi olan kişiler bu tarz köpekler sahipleniyor. Şimdi kanunlar çerçevesinde bu durum nedir ne değildir bakalım. Hayvan hakları kanununun 14. maddesi 1. bendi derki Bakanlıkça belirtilen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunları ülkemize girişi, satışı ve reklamını yapmak yasaktır. Ek 9 7 -2021 733215 kanun maddesi bu ek maddenin de numarasını verdim, araştırıp inceleyebilirsiniz. Şimdi daha fazla bir denetim mekanizması ile bu tarz hayvanları barınak bünyesinde kontrol altına alarak yaşanan bu olayların önüne geçmiş oluruz diye düşünüyorum. Şimdi herhangi bir tehlike arz eden hayvanı ben beslerim, sahiplenirim diye bir şey diyebilir miyiz? Olamaz… O zaman kimi ayı kimi çıta, sırtlan beslerim demekle aynı şey. Yani en azından bana öyle geliyor… Muhtemelen sizin içinde aynı şey geçerlidir. Her insan, herkes karşısında her şeyden sorumludur (Dostoyevski).

Kur

Öyle bir hafta geçti ki zarar eden, kar eden karıştı. Ortalık toz duman oldu yani. Yatırımcı şaştı kaldı. Sayın Maliye Bakanı yeni yatırım mevduat planını geçtiğimiz hafta kamuoyu ile paylaştı. Kur garantili mevduat hesabı yine Ocak ayı ilk haftası altın ile ilgili bir paket açıklayacağını bununla ilgili çalışmaların olduğunu beyan etti. Hayırlı olsun. Biz gelelim marketlere… Fiyatları açısından tutun tüm kalem ürünlerine kadar son aylar ciddi sıkıntı yaşıyoruz ve yaşadık. Ümidimiz kurdaki iniş gibi tüm ürünlerin aynı orantıda düşmesi. Zor mu diyorsunuz umarım zor olmaz! Ufak tefek bazı maketler indirime başladı. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren her alanda indirimi hissederiz. Yine geçen hafta bir esnaf arkadaştan bir ürün aldım. Sordum kur iyi bir düşüş yaptı siz indirim yapmadınız mı dedim. “Ya kardeşim. Nerede görülmüş çıkan fiyatın indiği” dedi. Şimdi ben örnek vereyim hemen. Petrol ürünlerinde bir indirim oldu yeterli mi değil tabi ki. Gübrede oldu, unda oldu. Yani böyle sıralayabiliriz. Sen yeter ki yapılan indirimleri görmek iste ha yeterlidir veya değildir kısmı tartışmaya açık ama bir yerden başlamak gerekir… Kendinize iyi bakın.