Kocaali

Akyüz: Büyütmek şart oldu

 

Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz, Kocaali İlçe Devlet Hastanesi’ni ziyaret Başhekim Doktor Ümit Çakmak ve İdari ve Mali İşler Müdürü Ali Kahrıman ile bir araya geldi. Hastanenin mevcut kapasitesi ile ilgili bilgi alan Başkan Akyüz, tam kapasite çalışan diyaliz ünitesinin artık yetersiz kaldığını söyledi. Akyüz “Diyalizi büyütmek artık şart oldu” dedi.

 

BİLGİ ALDI

Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz, beraberinde Kocaali İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Yurttaş, Jandarma Bölük Komutanı Öcal Ereli ve Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bezirgan Mahallesi Muhtarı Murat Ali Duman ile birlikte Kocaali İlçe Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. Başhekim Doktor Ümit Çakmak ve İdari ve Mali İşler Müdürü Ali Kahrıman ile bir araya gelen Akyüz, hastanenin mevcut durumu ve yaklaşan yaz ve fındık sezonunda oluşabilecek hasta yoğunluğu karşısında personel ve poliklinik çalışma kapasitelerine ilişkin bilgi aldı. Başhekimlik makamında gerçekleşen görüşmenin en önemli konusu ise Kocaali İlçe Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren diyaliz ünitesi oldu. Yapılan görüşme sonrası konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz Kocaali’de hizmet veren diyaliz ünitesinin artık yetersiz kaldığını söyledi. Akyüz “Diyalizi büyütmek artık şart oldu” dedi.

 

TAM KAPASİTE

Kocaali İlçe Hastanesi’nde hizmet veren diyaliz ünitesinin tam kapasite çalıştığını, yeni gelen hastaların ise ya sıraya alınmak ya da sevk edilmek zorunda kaldığını belirten Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz “İlçemizde yıllardır hizmet veren diyaliz ünitemiz şu anda hastanemizin en önemli servisi konumunda. Şu an mevcut altı adet cihazımız var ve bunlar tam kapasite ile çalışıyor. Yeni bir hasta tarafından başvuru yapılması durumunda, hasta ya sıraya alınıyor ya da dışarıya gönderilmek durumunda kalıyor. Kocaali Devlet Hastanesi yönetimi ve Karasu Devlet Hastanesi yönetimin özellikle diyaliz konusunda uyum içerisinde çalıştığını ve hastaları mümkün mertebe dışarıya göndermemeye gayret gösterdiklerini öğrendik. Ancak yine de ciddi bir yetersizlik söz konusu. Tabi burada hastalarımızın talepleri de önemli. Kocaali’de ikamet eden bir hasta veya Kocaali’de bulunan bir tatilcimiz öncelikle burada hizmet almak istiyor. Ve bu sayı günden güne artıyor. Mevcut kapasite ile bu talebi karşılamak zor görünüyor” dedi.

 

ŞART OLDU

Üniteyi büyütmek için hastane yönetimin girişimleri olduğunu belirten Başkan Ertuğrul Akyüz “Bundan birkaç ay önce de yine diyaliz ünitemizin kapasitesinin artırılması ile ilgili gündem olmuştu. Şu anda hastane yönetimimizin kapasiteyi artırmak ve üniteyi büyütmek adına bazı çalışmaları var. Mevcut bina içerisinde revizyona giderek, bazı tadilatlarla ünitelerin yerlerini değiştirerek diyalizi büyütmeyi planlıyorlar. Şu an çalışma halen devam ediyor. Ancak görünen o ki Kocaali’mizde hizmet veren diyaliz ünitemiz artık kapasite olarak yetersiz. Ve büyütülmesi, daha fazla cihazın hizmete sunulması şart ve zorunluluk haline geldi. Bu gerçeği görmemiz lazım. Hasta potansiyelimize bakarak gelecek birkaç yılı planlayacak olursak, yeni bir diyaliz ünitesi binasının inşasını konuşacağımız günlere doğru gidiyoruz.  Biz muhtarlar derneği olarak, diyaliz ünitemizin büyütülmesi ve vatandaşlarımızın daha nitelikli hizmet alması için yapılacak her çalışmaya, siyasi teşkilatlarımızın, mülki ve yerel idaremizin de desteğini alarak gerek bürokratik anlamda gerekse sivil inisiyatif anlamında elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.