Siyaset

Ak Parti Karasu Belediye Başkan Aday Adayı Babalıoğlu, ilk vaadini açıkladı

Ak Parti Karasu Belediye Başkan Aday Adayı Babalıoğlu, ilk vaadini açıkladı:

Sosyal belediyecilik

Ak Parti Karasu Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Babalıoğlu, sosyal belediyecilik anlayışı ile hizmet etmeye hazırlandıklarını ifade etti. Babalıoğlu, “İlçemizi sosyal belediyecilik ile tanıştıracağız. Mağdur insanlara, eğitime ve sokak hayvanlarına yönelik özel projelerimiz var. Bunların uygulanabilmesi için projelendirmelerimizi ve ön görüşmelerimizi yaptık. Göreve gelir gelmez kolları sıvayacağız ve çalışmaya başlayacağız” dedi.

Öncelikle sizi tanımayan okurlarımız için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1979 yılında Sakarya İli, Karasu İlçesinde 3 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. İlk, ortaokul ve liseyi Karasu İlçesinde okudum ve sonrasında sırası ile; Sakarya Üniversitesi İnşaat Teknolojisi, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/İktisat, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim ABD/ İletişim alanında yüksek lisansımı tamamladım. İş hayatında 2004 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesinde İçmesuyu yönetim biriminde çalışmaya başladım. 2006 sonrasında ise 2013 yılına kadar yine Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Planlama Dairesi Başkanlığı bünyesinde Proje ve Kontrol Mühendisi olarak çalıştım. Sonrasında sırası ile 2013-2014 arasında Ferizli İlçesinde, 2014 yılından günümüze kadar Karasu/Kocaali Şube Müdürlüğü görevini ifa etmekteyken görevimden ayrılıp Ak Parti Karasu Belediye Başkan Aday Adayı oldum.

Belediye başkan aday adayı olma fikri yeni ortaya çıkan bir düşünce mi yoksa uzun süreden bu yana bu şekilde bir hazırlığınız var mı?

Belediye başkanı adayı olmaya karar vermek son anda verilmez. Bizim aday olmamızla ilgili çok önceden bu yana oluşmuş bir kanaat vardı. 2019 Yerel Seçimleri öncesinde de bizimle ilgili bir talep vardı. Biz geçen seçim öncesinde yaptığımız istişareler sonucunda SASKİ Müdürü olarak vatandaşımıza daha iyi hizmet edeceğimizi düşündük. Kararımızı bu doğrultuda verdik ve partimizin vermiş olduğu karar doğrultusunda hareket ettik. Seçimlerin hemen ardından da bize yönelik talep ve beklenti yükseldi. Netice olarak da aday adaylık süreci başladığında görevimizden ayrıldık ve aday adayı olmaya karar verdik.

Özellikle muhtarlar tarafından mı?

Bizim muhtarlarla aramızın diğer siyasilerden ve kurum amirlerinden daha iyi olduğunun iddiasını bizim aleyhimizde kullanmaya çalışanlara hayret ediyorum. Bizim sadece muhtarlarla aramız iyi değil ki! Bizim teşkilat mensuplarımızın tamamı ile esnaflarımızın tamamı ile daire müdürlerimizin tamamı ile aramız iyi. Muhtarların SASKİ ile daha fazla işi olduğu için onlarla daha fazla irtibat halinde olduk. Bir kişi bile gelip de “SASKİ’ye gittik de işimiz hallolmadı” diyebilir mi? Diyemez. Bunu bu kadar net söylüyorum. Biz kimliğine bakmaksızın Allah rızası için görevimizi layığı ile yerine getirdik. Sorunuzun cevabına gelince… Biz toplumun her kesimi ile muhatap olduğumuz için pek çok kesimden bizi tanıyan kişiler bizim belediye başkan adayı olmamız konusunda yüreklendirdi. Bu nedenle sorunuzun cevabı, muhtarları da kapsamakla beraber, sadece muhtarlar değil, toplumun her kesiminden isim bizim başkan adayı olmamız konusunda görüş belirtti ve bize destek olacağını ifade etti.

Ak Parti Karasu Teşkilatı ile aranız nasıl? Aday gösterilmeniz durumunda teşkilat desteği alacağını düşünüyor musunuz?

Ak Parti Teşkilatı ile aramızda hiçbir sorun yok. Bunu samimiyetle söylüyorum. Ak Parti şahısların partisi değildir. Bizim kimseye karşı bir önyargımız olmadığı gibi teşkilat içindeki kimsenin de bize negatif bakacağını düşünmüyoruz. Bununla birlikte mutlaka Ak Parti içindeki arkadaşlarımız da partimizin en yüksek oy ile seçimi alması için elinden geleni yapacaktır. Dolayısıyla aday olarak bizim belirlenmemiz durumda teşkilat ile öz kardeş gibi el ele vererek sahadaki yerimizi alacağız.

Belediye meclis listesi yaparken görüş belirtecek misiniz? Mutlaka sizinle birlikte hareket etmesini istediğiniz veya birlikte çalışmayacağınız isimler var mı?

Ak Parti’de belediye meclis listesi yapma şekli bellidir. Seçim koordinesi partinin idaresinde oluyor. Ancak elbette belediye başkanının da bu konuda fikri alınıyor. Şunu açıkça söyleyeyim, Karasu’nun menfaati için elini taşın altına koyacak herkesle çalışırım. Kimseye karşı bir önyargım yok. Herkesle çalışırım, çalışmak istediğim isimler olduğunda da bunları kamuoyu ile değil teşkilat ile paylaşırım. Kabul görürse listemde görmek isterim. Ancak partimin ilkelerinden ayrılmadan Karasu’ya hizmet edecek herkesle görev yapmaktan şeref duyarım.

Meclis üyeliği için başvuruda bulunmasını istediğiniz kimse oldu mu?

Kendini Karasu’ya hizmet etmeye adamış herkesin başvuru yapması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta hepimiz bu şehrin daha yaşanabilir bir yer olması için mücadele ediyoruz. Ancak kimseye özellikle belediye meclis aday adayı olması konusunda yönlendirmede bulunmadım. Kaldı ki bu bizim siyaset anlayışımızla da örtüşmez. Zira bir kişiye başvuru yapmasını tavsiye ederseniz ona söz vermiş olursunuz. Ben şimdiye kadar verdiğim tüm sözleri tuttum. Tutamayacağım sözleri de kendime sakladım. Bu bilinçle kimseye başvuru yapmasını özellikle tavsiye etmedim.

Ak Parti’de temayül yapıldı. Temayül sonuçlarında nasıl bir sonuç elde ettiğinizi düşünüyorsunuz?

Öncelikle az önce de ifade ettiğim gibi ben hem teşkilat ile hem de toplumun her kademesi ile iyi ilişkiler içindeyim. Bu ilişkileri de bir gün değerlendirmek için kurmadım. Ben burada doğdum, burada büyüdüm, burada görev yaptım. Temayülde de bizim ismimiz sorulduğunda insanların bildiğini söylediklerini düşünüyorum. Biz kimseden menfaat ummadık, yaptığımız görevlerin de karşılığını beklemedik. Ancak iş değerlendirmeye geldiğinde teşkilat mensuplarımızın samimi davrandığını ve bizim adımızı yazdıklarını düşünüyoruz.

Bu haftalarda Ak Parti’nin bir anket çalışması içinde olacağını biliyoruz. Anket sonuçlarının sizin açınızdan nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Biz aday adayı olurken kendimize olduğu kadar topluma ve bize olan desteğe güvendik. Parti genel merkezimiz tarafından yapılacak olan ankette vatandaşlarımızın bize destek vereceğini tahmin ediyoruz.

Anket ve temayül sonuçlarının aday belirlemesi konusunda etkisi olacağını düşünüyor musunuz?

Ak Parti’nin kurumsal yapısını bilmeyen insanların farklı değerlendirmeler yapması normal. Ak Parti aday belirlemesi öncesinde pek çok kriteri değerlendirmeye alıyor. Anket ve temayül bu kriterlerden sadece iki tanesi. Teşkilat bağınız bu kriterler arasında yer alıyor yine eğitim durumu ve daha pek çok kriter mevcut. Siz sadece “Anketlerden ben çıktım ama aday gösterilmedim” ya da “Temayülü kazandım ama beni aday yapmadılar” diyenlere bakmayın. Anketler de temayül de aday belirleme kriterleri arasında yer alıyor. Ancak tek belirleyici olmadıkları için sonuca etki edemediği oluyor. Bunun için ben Genel merkezimizin hiçbir çalışmayı göstermelik yapmadığını biliyorum. Yoksa bu kadar emeğin, bu kadar zamanın boşuna harcanıyor olduğunu düşünmek akıl kârı olmaz.

Bize açıklamak durumunda değilsiniz ama aday gösterilmeniz durumunda hazırladığınız projeleriniz var mı?

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi biz Karasu Belediye Başkan Adayı olmaya aniden karar vermedik. Bizim adaylığımız gelen talepler sonunda yapmış olduğumuz hazırlığın bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir durum. Bu nedenle gördüğümüz tüm eksiklikler ve ihtiyaçlarla ilgili projeler hazırladık. Önceliğimiz Karasu Belediyesi’ni borç yükünden kurtarmak. Belediyemizin mali durumunu, sürdürülebilir borçlar dahil ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. İki yıl gibi bir süre sonunda Karasu Belediyesi’ni borçsuz belediyeler arasına sokacağız. Ardından da başta insan odaklı projeler oluşturacağız. İlçemizi sosyal belediyecilik ile tanıştıracağız. Mağdur insanlara, eğitime ve sokak hayvanlarına yönelik özel projelerimiz var. Bunların uygulanabilmesi için projelendirmelerimizi ve ön görüşmelerimizi yaptık. Göreve gelir gelmez kolları sıvayacağız ve çalışmaya başlayacağız.

Son olarak okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Biz Karasu’nun menfaatleri doğrultusunda görev yaptık. Karasu’da doğduk, Karasu’da yaşadık, Karasu’da görev yaptık. Gelecek planımız da bu ilçede. Bu ilçenin ihtiyaçlarını da beklentilerini de en iyi bilen isimlerden biriyim. Genel Merkezimizin aday belirleme konusunda en doğru kararı vereceğinden şüphemiz yok. Aday gösterilmemiz durumunda Ak Partimizin gücüne güç katacağımızı düşünüyoruz. Aday olmamız durumunda seçmenlerimizin yüksek teveccühle ve rekor bir oyla bizi göreve layık göreceğini ümit ediyoruz. Seçildikten sonra da Allah izin ederse Karasu’muza en güzel ve kalıcı hizmetlerde bulunmak istiyoruz.