Aileler işte, çocuklar şenlikte

 

Karasu’da fındık sezonun başlamasıyla birlikte yüzlerce aile çocukları ile birlikte ekmek parası kazanmak için kilometrelerce uzaklıktan Karasu’ya geldi. Fındıkta çocuk işçilere hayır projesine destek veren Kızılcık Mahalle Muhtarı İsmail Hakkı Topaloğlu, aileler fındık bahçesindeyken çocukları piknik alanında doyasıya eğlendirdi.

 

DOYASIYA EĞLENDİLER

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Geçici Konaklama Merkezi’nde kalan tarım işçilerinin çocuklarına yönelik düzenlenen projeye destek veren Kızılcık Mahalle Muhtarı İsmail Hakkı Topaloğlu, aileler fındık bahçesindeyken çocukları piknik alanında doyasıya eğlendirdi. Kızılcık mesire alanında piknik yaparak oyun sahalarında doyasıya eğlenen çocuklar unutulmaz dakikalar yaşadı.

EĞİTİME TAM DESTEK

Fındık işçileri sabah erken saatlerde fındık toplamaya giderken çocuklara konaklama merkezi ve yakınındaki eğitim kurumlarında resim ve müzik eğitimleri verildiğini belirten Topaloğlu, “Valiliğimiz, 16 yaşın altındaki çocukların fındık hasadında çalışmasını yasakladı. Çocukların yeri tarla değil, okuldur, oyun bahçesidir. Aile büyükleri fındık toplamaya giderken çocuklar, öğretmenlerimiz gözetiminde eğitici ve öğretici faaliyetlere katılıyor. Bizlerde bu etkinliklere destek vermek amacı ile piknik düzenledik” ifadelerini kullandı. Tuğçe Erdem