Gündem

Ağır hasarlı

Ağır hasarlı

Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kilis’te Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki yapılan toplantının ardından hasar tespiti çalışmaları ve yapılacak yeni konutlar hakkında bilgi verdi.

Acil yıkılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Asrın Felaketi olarak nitelendirilen depremin ardından Kilis’te Afet Koordinasyon Merkezi’nde yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar 4 milyon 371 bin bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 188 binanın incelemesi tamamlandı. 507 bin bağımsız bölümden oluşan 156 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Kilis’imizde de 1575 binada 2 bin 366 bağımsız bölümün yine yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitlerini yaptık” ifadelerini kullandı.

Tekrar inceleyeceğiz

Orta hasarlı, az hasarlı ve hasarsız tüm yapıların inceleneceğini ifade eden Kurum, “Hatay’ın Defne İlçesine 20 Şubat’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremi hatırlarsak, bugüne kadar incelenmiş olan 43 bin 624 bina ve 125 bin 187 bağımsız bölümden oluşan orta hasarlı, az hasarlı ve hasarsız tüm yapıları tekraren inceleyeceğiz. Tekraren bu yapılara gidip tek tek bu yapıların 6,4 ve 5,8 şiddetli depremlerde hasarlarının durumlarını yeniden gözden geçireceğiz. Diğer bölgelerden gelen talepler de oldukça fazla, oralarda da tekrar tespitlerimizi yapacağız” şeklinde konuştu.