Kocaali

Acilen çözmemiz lazım

 

Beraberinde Bezirgan Mahallesi Muhtarı Murat Ali Duman ve Melen Mahallesi Muhtarı Mürteza Oral ile birlikte Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı makamında ziyaret eden Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz, Kocaali’de yaz ve fındık sezonunda ambulans, acil yardım hizmetleri, diyaliz hizmeti ve yıkılan köprülerden dolayı ulaşım hizmetlerinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Akyüz “Bu sorunları acilen çözmemiz lazım” dedi.

 

TALEPLERİ İLETTİK

Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz beraberinde Bezirgan Mahallesi Muhtarı Murat Ali Duman ve Melen Mahallesi Muhtarı Mürteza Oral ile birlikte Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı ziyaret etti. Valilik Makamında gerçekleşen görüşmede yaz ve fındık sezonunda oluşabilecek aksaklıkların önlenmesi konusunda yapılması gerekenler gündeme getirildi. Özellikle tatil ve fındık sezonunda bölgede oluşan nüfus yoğunluğu ve bu yoğunluğa karşı sağlık hizmetlerinin yetersiz kalması durumu ve ilave tedbirler konuşuldu. Görüşmede ayrıca geçtiğimiz dönemlerde medyana gelen sel olaylarında hasara gören ve yıkılan köprülerin bölgede oluşturduğu ulaşım sorunları ve bu köprülerin yeniden inşası konuları görüşüldü. Ziyarete ilişkin görüşlerini aldığımız Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz pandemi kısıtlamalarının kaldırılması nedeniyle geçmiş yıllara nazaran daha yoğun ve kalabalık bir sezon beklediklerini ve özellikle sağlık hizmetleri anlamında sıkıntıların yaşanmaması için bazı eksiklerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Akyüz “Taleplerimizi bizzat Vali Bey’e ilettik. Kendisi de yakın zamanda ilçemize gelecek” dedi.

 

SIKINTI YAŞANIYOR

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile yapılan görüşmenin detaylarına ilişkin görüşlerini aldığımı Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Ertuğrul Akyüz “Sezon başlamadan eksiklerimizi ivedilikle gidermek durumundayız” dedi. Akyüz “Malum olduğu üzere kısıtlamaların ağır bastığı iki yaz döneminin ardından bu yıl kısıtlamasız bir sezona hazırlanıyoruz. Önümüzdeki günlerde okulların tatil olması ile birlikte ilçemize tatilci akının başlayacak. Aynı zamanda fındık sezonu içinde mevsimlik tarım işçilerimiz geliyor. Kağıt üzerinde 25 bin civarında görünen ilçe nüfusumuz sadece birkaç hafta içerisinde dört beş kat artıyor artan nüfus yoğunluğu beraberinde bir takım sıkıntıları da getiriyor” dedi.

 

ACİL YARDIM

Sağlık hizmetleri anlamında yetersizlik yaşandığını belirten Akyüz “Özellikle sağlık hizmetleri anlamında zaman zaman ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlarda biri ambulans ve acil yardım hizmetleri. Bu konuda bir yetersizlik var. ilçemizde hem tatil bölgesinde hem de yüksek kesimlerdeki tarım ve fındık bölgelerinde aynı anda birkaç vaka meydana gelebiliyor. Ambulans sayısını yetersiz kalıyor başka yerlerden takviye isteniyor bu kez de vakaya müdahale süresi uzatılabiliyor. Bu ilçemizin önemli bir eksiği ve bu konuda yapılabilecekler üzerinde görüşlerimizi belirtip talepte bulunduk. Yaz döneminde Sakarya’nın en yoğun bölgesi kuzey kesimi ve Kocaali bu yoğunlukta büyük pay sahibi. Dolayısı ile ilçemizdeki ambulans ve acil sağlık personeli sayısının artırılması birinci önceliğimiz olmak üzere, yoğunluğu az olan ilçelerden Kocaali’ye ekip kaydırılması gibi bazı çözüm önerileri üzerinde görüş alıverişinde bulunduk, talebimizi gündeme getirdik” dedi.

 

DİYALİZ ŞART

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Kocaali İlçe Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi’nin büyütülmesi konusunu da aktardıklarını belirten Başkan Ertuğrul Akyüz “Yine ilçemizdeki sağlık hizmetleri anlamında şu anda gündemde olan bir diğer konu diyaliz ünitesi. Hastane yönetiminin üniteyi büyütmek için bazı çalışmaları mevcut ancak daha önce de söylediğimiz gibi bir süre sonra onun da yetersiz kalacağını düşünüyoruz. Sayın Valimize konuyu tüm detaylarıyla aktardık. Kocaali’de Diyaliz hizmeti almak isteyen bir hasta Karasu’ya gönderiliyor. Orası da yoğun olunca Adapazarı’na veya özel hastaneler gönderilmek durumunda kalınıyor. Biz Kocaali’mizdeki bu sıkıntının en az birkaç on yıllık sağlık planı dahilinde çözüme kavuşmasını ve diyaliz ünitemizin hem cihaz hem personel olarak kapasitesinin artırılmasını istiyoruz. Çünkü bunu bir gereklilik olarak görüyoruz. Bu konuda da Valimizden destek aldık” dedi.

 

KOCAALİ’YE GELECEK

Kocaali’de yıkılan köprülerin onarımını da gündeme getirdiklerini belirten Başkan Ertuğrul Akyüz “Yine yakın geçmişte ilçemizde meydana gelen sel felaketleri nedeniyle büyük hasar oluştu. Yıkılan köprülerimiz var. Bezirgan ve Maden Deresi’nde yıkılan hasar göre yerler var bunların onarımı henüz tamamlanamadı. Bu bölgeler yaz ve fındık sezonunda yoğun kullanılan güzergahlar. Köprülerin şu anki durumu vatandaşımıza ulaşım anlamında büyük sıkıntı yaşatıyor. Durumu detaylı olarak anlattık ve bazı nedenlerle geciken onarım işlerinin yeniden başlaması, yol ve köprülerimizin yeniden ulaşıma kazandırılması için destek sözü aldık. Kabulünden dolayı Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a Kocaali ilçe halkı ve Muhtarlar Derneği adına teşekkür ediyoruz. Kendisi en kısa zamanda ilçemize geleceğinin sözünü de verdi. Biz şimdiden bu ziyaret kapsamında kendisine bizzat göstermek istediğimiz sorunlu bölgelerin listesi ve ziyaret programı ile ilgili çalışmalarımıza başladık” şeklinde konuştu.