Acil kan çağrısı

 

Kızılay Karasu Şube Başkanı Adem Ekşi, acil kan bağışı çağrısında bulundu. Ekşi, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından sonra kan bağışı yapanların sayısı azalınca, Kızılay’ın kan stokları da hızla tükenmeye başladı” dedi.

 

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Kan stoklarının tükendiğini belirterek acil kan bağışı çağrısında bulunan Kızılay Karasu Şube Başkanı Adem Ekşi, “Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan tedirginlik sonrası vatandaşlar kan bağışında bulunmayınca,  Kuzey Bölgesi’nde kan stoku oldukça azaldı. Hastaları düşünerek merkezlere gelen duyarlı vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uyarak kan bağışında bulunuyor. Kan bağışı merkezine gelenler için gerekli önlemler de alındı. Maskeler, eldivenler ve dezenfektanlar merkez girişlerde hazır bulunduruluyor” ifadelerini kullandı.

STOKLAR TÜKENDİ

Vatandaşların tedirgin olduğunu belirten Ekşi, “Şu anda kan stoklarımız tükendi diyebiliriz. Kızılay olarak sürekli stoklarımız doluydu. Ama salgın hastalık dolayısıyla gerek vatandaşlarımızın seyahat etmelerinin kısıtlanması, gerekse sokağa çıkma konusunda gösterdikleri hassasiyet ya da hijyen konusunda yaşadıkları çekingenlik nedeniyle bir algı oluştu. Şu anda hastanelerimizin ihtiyacı olan kan stoklarımız tükendi. Sosyal medya veya basın aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Gülcan Elmalı