EğitimKarasu

Final Karasu’da yapıldı

 

Karasu Kaymakamlığı tarafından koordine edilen, Kargenç’in ortak olduğu Lets swim beyond the handicaps (Engellerin ötesine yüzdük) projesi, Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’nda proje ortakları bir araya geldi. Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan’ın ortak olduğu projenin final toplantısına Türkiye ev sahipliği yaptı.

 

ENGELLERİN ÖTESİNDE YÜZDÜK

Karasu Kaymakamlığı tarafından koordine edilen, Karasu Gençlik, Sanat ve Spor Kulübü Derneği’nin (Kargenç Kulübü) ortak olduğu engellerin ötesine yüzdük projesinin final toplantısına Karasu ev sahipliği yaptı. Karasu Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu’nda yapılan toplantıya Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan proje ortakları katıldı. Toplantıda proje ortakları fiziksel engelli bireylerin yerelde katılmış olduğu etkinliklerden bahsederek video gösterimi yapıldı. “Engellerin ötesinde yüzdük projesinin amacı aslıda hiçbir şeyin engel olmadığını vurgulamak” diyen Kargenç Dernek Başkan Yardımcı Elif Kayhan, “Projemiz Karasu Kaymakamlığı tarafından koordine edilip Türkiye – Karasu Kargenç Kulübü ile Bulgaristan, Yunanistan ve Hırvatistan’ın işbirliği içerisinde yürütülen bir projedir” dedi.

 

ULUSLARARASI YÜZME FESTİVALİ

Projelerimizden birisi Lets swim beyond the handicaps (engellerin ötesinde yüzelim)” diyen Kayhan, “Bu projedeki amacımız engellilerin sosyal hayata dahiliyetini arttırmak ve engellilerin engelsiz akranları ile beraber ortak bir faaliyet içerisinde yer almalarını sağlamaktır” ifadelerini kullandı. “Hedef kitlemiz hem engelli öğrenciler olup hem engelsiz öğrencilerdir” diyen Kayhan, “Engelsiz öğrenciler de bu konuda farkındalık oluşturup akran öğrenimini güçlendirmek istedik. Proje süresi boyunca 6 engelli ve 6 engelsiz öğrencimizle beraber bir aylık havuz eğitimi gerçekleştirdik. Toplamda 8 saatlik bir eğitim sürecimiz oldu. Havuz aktivitelerimizden sonra Hırvatistan’da final aktivitemiz vardı. Tüm ortaklarımızla uluslararası yüzme festivali düzenledik. Proje ortaklarımızla beraber kendi proje çıktılarımızı, yerelde neler yaptığımızı sunmak için bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Basın ve Yayın Sorumlusu Fatma Betül Gökhan, proje hakkında basına açıklama yaptı. Gökhan, “Engellerin ötesinde yüzelim projesinin bugün final toplantısına ev sahipliği yaptık. Bu yüzden gururlu ve mutluyuz Proje Avrupa Birliği Erasmus projeleri tarafından hibelendiriliyor. Bugün Dünya Engelliler Günü. Bu proje, fiziksel engelli bireylerin hayata daha iyi adapte olabilmeleri, fiziksel motivasyon ve aktivitelerle onların akranları ile beraber sosyal etkinliklere katılması ve aslında dünyalarına özgürlük katmayı amaçlıyor” ifadelerini kullandı. “Projeyi başarıyla yürütmenin mutluluğu içerisindeyiz” diyen Gökhan, “Karasu’da projemizi yürüten Elif Kayhan ve Ersel Aydın hocamıza teşekkür ediyorum. Dünya Engelliler Günü’nü kutluyoruz. En büyük engel sevgisizliktir” şeklinde konuştu.

 

BENİM İÇİN VAZGEÇİLMEZ

Projenin Fizyoterapi Uzmanı Doç. Dr. Aynur Demirel, “Lets swim beyond the handicaps projesinde fizyoterapi uzmanıyım. Projedeki aktivitelerin oluşturulmasında, egzersizlerin belirlenmesinde ve çocuklara uygulanmasında görevliyim. Engelli ve engelsiz öğrenciler için anketler oluşturarak öğrencilerin egzersizlere verdikleri cevaplara göre sağlıklı ve engelli çocuklarda farklılıkları belirleyip projenin nasıl yaygınlaşacağına dair ilişkin çalışmalar yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Projede yer alan Karasulu 9 yaşındaki Işıl Şentürk, “Projede çok eğlenceli etkinlikler yaptık. Bu projeye katıldığım için çok mutluyum. Havuzda olmak benim için çok büyük mutluluk” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya