Karasu

90 kişi sertifika aldı

 

28 Şubat Sivil Savunma Günü nedeniyle, Karasu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Karasu Öğrenci Yurdu’ndaki personele ve öğrencilere yangın söndürme eğitimi verildi. Eğitim sonunda 90 kişi sertifika aldı ve olası bir yangında gönüllü olarak görev alma imkanı sağlandı.

 

TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİM

Karasu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Karasu Öğrenci Yurdu’ndaki personele ve öğrencilere, 28 Şubat Sivil Savunma Günü nedeniyle Karasu Öğrenci Yurdu’nda yangın söndürme tatbikatı yapıldı. Öncelikli olarak 4. Seviye Yangın Eğitmeni Fatih Şahin tarafından yangın söndürme cihazlarının kullanımı hakkında bilgiler aktarıldı. Ardından da Karasu İşletme Müdürü Murat Çatalbaş, Müdür Yardımcısı Nihat Gündüz, Karasu İşletme Şefi Harun Köylü ve işletme personeli tarafından yangına müdahale, ilk yardım, kişisel koruyucu donanımların kullanımı, iş güvenliği, orman yangınlarında kullanılan araçlarla ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

 

İSTEYEN GÖNÜLLÜ OLACAK

Karasu Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç, “Yurdumuzda ülkemizin değişik yerlerinden gelmiş kız ve erkek öğrencilerimiz barınmakta. Yurdumuz 2 bloktan oluşuyor. Binamızda yangın söndürme sistemi var ama olası bir yangında öğrencilerimizi bilinçlendirmek istedik ve bu amaçla onların ve personelin yangın tüplerini nasıl kullanmaları gerektiği konusunda tatbikat yaptık. Yine Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Orman yangınları gönüllüsü projesine dahil olmak için Karasu Orman İşletme Müdürlüğümüz ile irtibata geçerek personelimize ve öğrencilere teorik ve pratik eğitim verilmesini sağladık. Yaklaşık 90 kişi eğitimin sonunda sertifika alıp herhangi bir orman yangınında gönüllü olarak görev yapmış olacaklar” dedi.