Kocaali

Günden güne değerleniyor

 

Kocaali Belediyesi’nin girişimleri ile Coğrafi Tescil alan Kocaali Cennet Hurması günden güne değer kazanıyor. Fındığa alternatif ürün olarak ön plana çıkan Cennet Hurması’nın ilçe genelindeki üretici sayısı 50’ye yükseldi.

 

ALTERNATİF ÜRÜN

Kocaali Belediyesi’nin girişimleri ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurunun olumlu neticelenmesi ve Coğrafi Tescil almasıyla bir anda dikkatleri üzerine çeken Kocaali Cennet Hurması ilçedeki üreticilerin yeni gözdesi haline geldi. Fındığa alternatif ürün olarak günden güne değer kazanan Cennet Hurması’nın ilçe genelindeki üretici sayısı 50 ye ulaştı. Konu ile ilgili konuşan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, ilçede büyük oranda fındık yetiştirildiğini belirterek, “Gençlerimiz için alternatif tarım ürünlerini araştırıyoruz. Bunun sonucunda, hemen hemen her evin bahçesinde bulunan cennet hurması için çalışmalara başladık ve girişimlerimizin ardından Kocaali hurma kurusunun tescil çalışmalarını tamamladık” diye konuştu. Yaptıkları bu çalışmayla gençler için yeni iş olanaklarının doğduğunu aktaran Başkan Acar, “İlçemizde şu anda 50 çiftçi bu işi yapıyor. Bu alanda gençlerimizi teşvik etmek, geleceğin tarımcılarını yetiştirmek için kurumlarımızla ve kurumumuz bünyesinde destek vermek için elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullandı.

YÜKSEK REKOLTE

Genç çiftçilerden İsmail Yalçın da arkadaşlarıyla topladıkları hurmaları soyduktan sonra kurutarak satışa hazır hale getirdiklerini belirtti. Hurma ağacının bölgedeki bolluğuna işaret eden Yalçın, meyvenin rekoltesinin yüksek olması nedeniyle çoğu vatandaş tarafından toplanamadığı gerekçesiyle ağaçta çürümeye terk edildiğini anlattı. Yalçın, bir ağaçtan 150-300 kilogram arasında ürün alabildiklerini belirterek, “Bunların ticari olarak değerlendirilebilir olması lazım. Bunun için cinsi, çekirdeğinin fazla olmaması önemli, bunlara dikkat ederek ağacı topluyoruz. Soyma ve kurutma işlemi için ticarethaneye götürüyoruz.” dedi.

GÜVEN ARTIYOR

Ürünü yan gelir olarak değerlendirdiklerini belirten Yalçın, “Bölgemiz nemli yapıya sahip olması açısından üretim avantajımız yüksek. Nemli bölgelerde hurma kalitesi daha iyi oluyor. Bölgemizin hurmasının yeme vea kurutma kalitesi, İç Anadolu veya Akdeniz bölgelerine göre birinci düzeyde. Bu nedenle pazarlama imkanı daha fazla” Meyvenin coğrafi işaret tescili almasının kendilerini bu işe yönelttiğini dile getiren Yalçın, hazırladıkları hurma kurularının daha çok marketler tarafından alındığını kaydetti. Ürünün tescilli olmasının sektörde güvenirliliği artırdığını vurgulayan İsmail Yalçın, “Coğrafi tescil, alıcıların bize güvenini artırıyor. Pazarlama konusunda veya ürün talep edenlerin güvenmesi açısından artı değerdir bizim için. Bu sektöre yönelmemizdeki sebeplerden biri de belediyenin yapmış olduğu bu tescil çalışması. Bize marka değeri kazandıracağına inandığımızdan dolayı bu sektöre girdik. Şu ana dek yaklaşık on ton ürünü iç piyasaya gönderdik ” ifadelerine yer verdi.