GündemKarasuSakarya

86. yıldönümü

 

Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Helvacı, “Türk kadınına, 05 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz” dedi.

 

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı bir mesaj yayımladı. Helvacı, “5 Aralık, 1921 yılından itibaren tüm dünyada kadınlarımızın ideal düzeyde yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olan Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinden önce, 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmiş olması sebebiyle de 5 Aralık günü Türk Milleti için ayrı bir öneme sahiptir. Türk kadınına, 05 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türkiye, dünyada kadına bu hakkı ilk veren devletlerin başında gelmektedir” diye belirtti.

EŞİT HAKLAR

Helvacı, “Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda, ulusal kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan, erkeğine mermi taşıyan Türk kadını Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit haklara sahip olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkan, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur.’ Dolayısıyla, bugün her alanda kadın sayısının artıyor olması, değişim ve dönüşümün en somut örneğidir” dedi.

TOPLUMUN TEMELİ

Kaymakam Helvacı mesajının devamında, “Özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturan kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, desteklerini bizden hiç bir zaman esirgemeyen kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir