Karasu

83. yıl anısına

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yıldönümünde Karasu’da gerçekleştirilen tören ile anıldı. Karasu Kaymakamlık binası önünde düzenlenen çelenk töreninin ardından program Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan anma programı ile devam etti.

 

HAYAT BİR DAKİKA DURDU

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, Karasu Kaymakamlık binası önünde düzenlenen tören ile başladı. Karasu Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı ve Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Atatürk Anıtı’na çelenklerini bıraktı. Saat 09.05’i gösterirken sirenler çaldı ve Karasu’da hayat bir dakika durdu. Bayrakların yarıya indirilmesinin ve saygı duruşunun ardından Cumhuriyet Ortaokulu Müzik Öğretmeni Esen Kurtuluş’un yönetiminde İstiklal Marşı okundu. Törende ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, resmi kurum ve daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler hazır bulundu. Karasu Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törenin ardından Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu anma programı Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda devam etti.

MUHTEŞEM PERFORMANS

Konferans salonunda yapılan programın sunuculuğunu ise okul öğretmenlerinden Emrah Aydınoğlu ve Aslı Bayır’ın üstlendi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Hemen akabinde ise günün anlam ve önemini belirten konuşmasını Tarih Öğretmeni Yasemin Koç üstlendi. Koç, Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve ardından Atatürk’ün hayatını anlatan video gösterisi katılımcılara izletildi. Programda okul öğrencilerinden Alper Yıldız, “O gün”, Sümeyye Depe ise “Bir resim yap çocuğum” adlı şiiri seslendirerek yüreklere dokundu. Öğrencilerin özenle hazırladığı oratoryo sunumu da seyirci ile buluşturuldu. Programda sahneye çıkan Karasu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Mehmet Yıldız ise zeybek gösterisi ile gönülleri adeta fethetti.

KULAKLARIN PASI SİLİNDİ

Okul öğretmenlerinden Özge Yaya, Atatürk’ün sevdiği türküleri koro eşliğinde seslendirerek kulakların pasını sildi. Programda 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere de ödül verildi. Liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Karasu Anadolu Lisesi’nden Zeliha Karataş’a ödülünü Kaymakam Ahmet Naci Helvacı verdi. İkinci olan Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi’nden Pelinsu Böber’e ise İlçe Emniyet Müdür Vekili Hakan İzmir, üçüncü olan Karasu Anadolu Lisesi’nden Kayra Arslan’a ise İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin hediyelerini takdim etti.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Yuvalıdere Ortaokulu’ndan Berensu Şile’ye ödülünü Belediye Başkanı İshak Sarı verdi. İkinci olan Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’ndan Buket Ecmel Bekar’a Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Hasan Alataş, üçüncü olan Sezi Eratik Ortaokulu’ndan Eren Hakan’a ise Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan ödülünü teslim etti. İlkokullar arasından düzenlenen resim yarışmasında ise birinciliği Yalı İlkokulu’ndan Ecrin Ayşe Şentürk kaptı. Şentürk’e ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Çınarbay verdi. İkinci olan Aziziye İlkokulu’ndan İpek Birol ise ödülünü İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Astsubay Kıdemli Çavuş Yasin Ölüç, üçüncü olan Yalı İlkokulu’ndan Halil Doğa Eşkin’e ise İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç verdi. Ödül töreninin ardından ise anma programı sonlandırıldı. Bahar Kaya