5 kişiye istihdam sağladı

 

Gül Halı Yıkama İşletme sahibi Gül Güler, temizliğe önem veren hanımlara yardımcı olmak için bölgeye hitap edebilecek bir halı yıkama yeri kurdu. Karasu’da 13 yıl önce kendi evinde halı yıkayarak sektöre giren 4 çocuk annesi Gül Güler, işini büyüterek kurduğu işletmesinde 5 kişiyi istihdam sağladığını belirtti.

 

HERKESE ÖRNEK OLDU

4 çocuk annesi olan Gül Güler’in hikayesi kadınlara ilham kaynağı oluyor. Ev hanımı olan ve ilk başlarda kendi evinde akrabalarının halılarını yıkamaya başlayan Güler, daha sonra bir işletme açma kararı alarak 2008 yılında sektöre adım attı. İlk etapta küçük bir işletme açan Güler, zamanla müşteri potansiyelinin artmasıyla büyük bir yıkama fabrikası açmaya karar verdi. Özellikle toplumda erkeklerin yapabileceği ve fiziki güç gerektiren bir iş kolunda büyük bir başarı örneği sergileyerek kendi işinin patronu olan Güler, şimdi 5 kişiye iş olanağı sağlıyor.

AYAKLARININ ÜSTÜNDE DURSUNLAR

Sektöre nasıl girdiğini anlatan kadın girişimci Gül Güler, “Önceleri kendi evimde halılarımı yıkıyordum. Sonrasında bir iş yeri açmayı düşündüm. Önce küçük bir iş ile başladım, sonra büyüttüm. Şu anda 5 çalışanımız var. Çocuklarım da çalışıyor. Öncelerde fazla halı yıkayan yer yoktu. Şu anda sayısı bayağı arttı. Halıyı getirdikleri zaman önce silkeliyoruz sonra yıkamaya geçiyoruz. Yıkamadan sonra kurutmaya, oradan paketlemeye gidiyor. En son servise çıkıyor. İstiyorum ki bütün kadınlar bizim gibi çalışsınlar, ayaklarının üstünde dursunlar” ifadelerini kullandı.

İŞİMİ SEVİYORUM

Dışarıdan bakıldığında erkek gücü gerektiren bir iş gibi görünen ancak bileğinin hakkıyla bu işin üstesinden gelen Gül Güler, bu durum hakkında dışardan birçok tepki aldığını söyledi. Güler, “Halıların yıkanması, kurulanması, dağıtılması işlerini kendim yapıyorum. Bunun zor bir iş olduğunu ve daha çok bu işin erkek işi olduğunu düşünenler bana şaşırıyorlar” diyerek bütün zorluklara rağmen işini severek yaptığını ve müşterileriyle ilgilenmeyi de fazlasıyla sevdiğini anlattı. Ayrıca yaptığı işin yanı sıra pazarda halı satarak da geçimine katkı sağlayan Gül Güler, pazar esnafından ve çevresinden aldığı takdirin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi ve sağladıkları destekten dolayı ailesine de teşekkür etti.

ÇALIŞAN KADINLARA DESTEK

Yaptığı iş ile kadınlara örnek olan Gül Güler, kadınların hayat koşullarını daha iyi duruma taşımak için kendi iş imkanlarını yaratmalarının önemini vurguladı. Ne kadar zor olursa olsun kadınların her şeyi başarabileceklerini belirten Güler, “Kadınlara çalışmalarını kesinlikle öneriyorum, kendi ayaklarının üzerinde durabilmek çok önemli. Hangi iş olursa olsun başarabileceklerini asla unutmasınlar. Kendilerine güvenmeliler ve hangi işi yaparlarsa yapsınlar işlerini sevmeliler. Kendi hayat koşullarını kendileri sağlayabilmeliler” dedi ve kadınlara desteğini bir kez daha belirtti. Tuğçe Erdem