KarasuSağlık

4 Ekim’de Karasu yürüdü

 

4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü kapsamında Salı günü Karasu’da yürüyüş düzenlendi. İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinesinde Karasu Sahili’nde gerçekleşen yürüyüşe, ilçe protokolü ve Atatürk Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencileri katıldı.

 

HAREKETSİZLİK HASTALIK SEBEBİ

4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü kapsamında Karasu Sahili’nde yürüyüş düzenlendi. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün öncülük ettiği yürüyüşe Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Kemal Ataç, İlçe Sağlık Müdürlüğü Personeli, Jandarma Komutanı J. Üsteğmen Hasan Alataş, İlçe Emniyet Müdürü Halil Akyol, Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Asb. Kd. Çvş Yasin Ölüç, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve 10. sınıf öğrencileri katıldı. İlçe Sağlık Müdürü Yavuz Selim Özdin, “Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır. Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve teknolojideki gelişmelerle yaşam koşullarının kolaylaşması giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesine ve buna bağlı olarak toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon diyabet ve osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttırdı” şeklinde konuştu.

 

SAĞLIKLI YAŞAMIN İLK ADIMI

Fiziksel aktivite bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığın korunması ve iyileştirilmesi açısından da büyük bir öneme sahip” diye konuşan Müdür Özdin, “Günlük yaşamı mümkün oldukça aktif geçirmek sağlıklı bir yaşam için atılacak ilk adımdır. Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin farklı yaş gruplarındaki insanların sağlığına aşağıda sıralanan başlıklarda büyük katkıları olmaktadır” dedi. Müdür Yavuz Selim Özdin, “Yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir” diye konuştu. Özdin, sağlık bir yaşam için herkesi günlük yürüyüş yapmaya da davet etti. (HABER: Sündüz Andoğlu)