Köşe Yazıları

Güzel günler göreceğiz

Kendi kendime konuştuğum kadar kimse ile konuşmuyorum. Sebep delilik değil,Sadece bilirim ki insanı sadece en iyi  kendi dinler. Asıl adı Robert Nesta Bob Marley olan Amerikalı siyahi isyankar şarkıcının kısa bir hayatı ile hafızalarımızda uzunca yer bırakacak şarkı ve güzel sözleri yer almıştır. Bunlardan sadece bir tanesi ile köşeme giriş yapmak istedim.

İyi haftalar, sağlıklı haftalar.

Ümidin bittiği yerde hayat da biter. Bizler ümidimizi hiç kaybetmedik. En zorlu şartlarda bile. Bu yazıyı cumartesi sabahı yazıyorum. Halihazırda yazımı hazırlarken haber kanalı açık. Ufak bir şekilde kulağım orda gözüm yazıda.

“Kırmızı ete pazartesi zam gelecek” haberi duyunca yazıma küçük bir ara verdim. Haberi takip ettim. Bir baktım şu şekilde bir haber var başlık “depremi bile dinlemediler zam yaptılar” haber yayınlanma tarihine baktım dokuz şubat.

Daha gerisine gittim ekim ayı içerisinde bir zam gelmiş yani üç-üç buçuk ay önce. Bir de dokuz şubatta zam gelmiş.

Şimdi ramazan ayına yirmi günden az bir zaman kaldı. Geleneksel zam ayına da girmiş olacağız.

Nasıl bir mantık bilemiyorum. Eskiden dolar mevzusu olurdu, “kur kaynaklı” falan derdiler şimdi o iddia bence çürüdü. Bence bir an önce firmalar şirketler üreticiler vs vs bahane üretmeksizin vatandaşa şunu açık açık söylemesi lazım, “Dün bahane doların artışı” idi bugün “what is the problem?”

İnsanlar ramazan ayı içerisinde huşu içinde bir ay yaşamak ister. Şu an iki üç ili ciddi manada on bir ili kısmen yıkmış deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. Devlet olarak hükümet olarak yaralar en hızlı en güvenli bir şekilde sarılması için hareket ediliyor, millet olarak bu güne kadar canla başla mücadele verdik, yaralarımız bir an önce sarılsın diye.

Yine bu eksende bu minvalde En azından bu yaralar sarılana kadar acılarımız dinene kadar zam yapmayın ne dersiniz. Gelin bu ramazanda iyilik yapalım, iyilikler kervanına ismimizi yazdıralım, etrafımızdaki ihtiyaç sahibi olan yetimlere öksüzlere ve ihtiyaç sahibi herkesi kapsayacak bir yardım seferberliği içerisinde yerimizi alalım.

Tabi ki sadece ramazan ayı endeksli bir yardım olarak görmemek gerekiyor. Bu yardımın ötesinde on iki aya yayabileceğiniz bir çalışma, katkı sağlama olarak görülmeli.

Kendinize iyi bakın, mutlu kalın.