KarasuKocaaliKöşe Yazıları

ZOR BİR YIL OLACAK

ZOR BİR YIL OLACAK

 

Bir yılı daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Aslında yaşamdan 1 yıl daha eksildiği için “Bunun neresi mutluluk?” diyebilirsiniz.

Haklı olabilirsiniz.

Ama benim de bununla ilgili geçerli gerekçelerim var.

Baştan söyleyeyim:

Büyük umutlarla girdiğimiz 2021 yılı çok iyi geçmedi. Halkın büyük çoğunluğu fakirleşirken, azınlık yandaş, candaş gibi döviz baronları daha da zenginleşti.

Hele ki, Kur Korumalı Mevduat (KKM) Hesapları adı altında getirilen sistem ne olduğunu anlamaya çalıştığımız “Heterodoks politika” sayesinde dövizi olanların dövizini korumak adına “Hazine kaynakları” heba edilmekten kaçınılmadı. Yapılan hesaplamalara göre 2022 yılı sonu itibariyle hesapları koruma hakkı olarak 100 milyar liraya yakın kasadan çıkış yaşandığı belirtiliyor.

Bundan başka;

2021 biterken kişi başına düşen milli gelir 9 bin küsur dolar seviyesindeyken, 2023 yılına girdiğimiz bu günlerde yine aynı seviyelerde olmasının faturası millete kesilmiş oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı yeni yıl mesajında”Evet bu ülkede hayat pahalılığı yaşanmıştır” diyerek 2022 yılının durumunu ortaya koymuştur.

2021 enflasyonu  yüzde 36 seviyesindeyken, 2022 yılını baz etkisiyle yüzde 64,3  seviyesinde kapattık. (Bu enflasyon gerçeği yansıtmadığını not edelim)

İşsizlik yüzde 12 seviyesindeyken bugün yine aynı seviyelerde bulunuyor.

2022’de dış ticaret açığı yüzde 138,4 artışla 110,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu ve bunun gibi daha birçok ekonomik parametreler 2021 yılını aratır duruma getirdi.

*

Şimdi;

2023 yılının ortalarında Cumhuriyet tarihinin en önemli bir seçimini yaşayacağız. Bu seçimin geçtiğimiz dönemlerden farkı kutuplaşmanın doruk noktasına çıkma ihtimalinin çok yüksek olmasıdır.

Seçimi kim kazanırsa kazansın sonrasında ekonomik fırtınanın getireceği yıkım tüm toplumu etkileyecektir.

Şimdilik seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda henüz bir tarih yok. Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından ilan edilmedikçe bu günden yapılan tahminleri siyasi manevralar olarak görüyorum.

Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin normal tarihi 18 Haziran 2023. Vaktinde yapılacak bir seçimin tarihi bu. Ancak nedense işin bu tarihe kalacağını düşünen pek kimse yok. Bir erken seçim kanaati yaygın. Zira özellikle iktidar tarafının genellikle de ekonomik kaygılarla bir erken seçim arzusu içinde olduğu biliniyor.

Fakat iktidar için erken seçim takvimi de dikensiz gül bahçesi değil. Tamam seçim erken olsun da ‘ne kadar erken’ olsun?

6 Nisan’dan daha erken olamıyor örneğin…

Nitekim geçen yıl Meclis’ten geçirdikleri ve kendileri için pek çok avantaj sağlayacağını düşündükleri değişiklikler, ancak bu tarihten sonraki bir seçimde geçerli olabiliyor.

*

O halde;

6 Nisan’dan sonra ve olabildiğince erken tarihte bir seçim arzulanıyor denebilir. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın MHP liderinin 2022 yılı biterken başbaşa yaptıkları görüşme sonrası 30 Nisan tarihinde mutabakata varıldığı öne sürüldü.

Bunun yanı sıra, Demokrat Parti’nin CHP’yi, Menderes’in İnönü’yü yendiği ve cumhuriyet tarihinde ilk kez iktidarın el değiştirdiği 14 Mayıs 1950 Pazar gününün 73. yıldönümüne gelen 14 Mayıs tarihi üzerinde de duruluyor.

Tabi bu tarihler olsa bile AKP ve MHP’nin sandalye sayısı erken seçim için gerekli Meclis kararına yetmiyor. Bir erken seçim kararı için muhalefetin destek vermesi lazım. Muhalefet ise buna yanaşmıyor.

Bu aşamada ikinci seçenek kalıyor:

Cumhurbaşkanının Meclis’i feshederek ülkeyi erken seçime götürmesi. Fakat bu kez de Erdoğan’ın adaylığı mevzuata takılıyor. Meclis’i fesheden cumhurbaşkanı yeniden aday olamıyor. Diplomaydı, üçüncü adaylıktı derken yeni bir ihlal tartışmasını istemiyorlar doğal olarak.

Dolayısıyla 2023 yılının özellikle ilk yarısı siyasi gerilimlerle geçecek gibi görülüyor. Bu gerilimlerin sonucu ekonomi olumsuz etkilenecek.

Sonuç olarak; bir yanda siyasi gerilimler bir yanda ekonomik zorluklar 2021’i aradığımız gibi 2022 yılını aratır duruma getirebilir.  2023 yılının ikinci yarısından da bir umut beklemek ütopik olur. Seçimin getirdiği yıkımın toparlanması uzun zaman alacaktır.

Hani diyorum ki; 2023 gelmese miydi acaba?  İnşallah huzurlu bir seçim dönemi geçiririz ve kazanan demokrasi olur!

Tüm okurlarımın yeni yılını kutlar, sağlık ve esenlikler dilerim!