Karasu

2020 yılının faaliyetleri

 

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, Karasu Ziraat Odası’nda 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Arık, “Koronavirüs salgını gölgesinde faaliyetlerle dolu bir yılı geride bıraktık” dedi.

 

SERTİFİKA VERİLDİ

Karasu Ziraat Odası’nda 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “Koronavirüs salgını gölgesinde faaliyetlerle dolu bir yılı geride bıraktık. Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi kapsamında fındık yetiştiriciliği 1 grup, tarım kursu projesi dahilinde düzenlendi. Kursiyerlere, İş-Kur tarafından katılım payı ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifika verildi” ifadelerini kullandı.

SEMİNER DÜZENLENDİ

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hijyen kurallarını en üst seviyeye çıkararak önemli seminerler düzenlendiğini belirten Arık, “Fındık Araştırma Enstitüsünde görevli iken Sakarya İl Tarım Müdürlüğü’nde çalışmaya devam eden Ziraat Mühendisi Selda Kayalak Balık tarafından odamız toplantı salonunda fındık genel bakım işlemleri, fındık çeşitleri, fındık hastalık ve zararlılar konulu seminer düzenlendi” dedi.

BAHÇELER İNCELENDİ

2020 yılı boyunca çiftçilerin yanında durularak bahçelerde inceleme yapıldığını belirten Arık, “Sakarya Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile Karasu ilçesinde verimli fındık çeşitlerinin araştırılması, verimi yüksek çeşitlerin korunması amacıyla fındık bahçeleri gezilerek bahçelerde incelemelerde bulunuldu. Rekolte düşüklüğünün önüne geçmek için araştırma çalışması yapıldı” şeklinde açıklamada bulundu.

ÇİFTÇİLER BİLGİLENDİRİLDİ

Fındık hastalık ve zararlıları hakkında slayt gösterileriyle genel bilgilendirme yapıldığını belirten Arık, “İlçedeki çiftçilerimiz bilgilendirildi. Fındık bahçelerinde zarara neden olan külleme, kök çürüklüğü, bakteriyel yanıklık gibi hastalıklar hakkında ve dalkıran, mayıs böceği, fındık kurdu, fındık yeşil kokarcası, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlılarına karşı kimyasal mücadele uygulamaları konularında mahallelerde sunumlar yapıldı” dedi.

NUMUNE ALINDI

Toprak tahlilinin önemi çiftçiye anlatılarak, bahçelerden toprak numuneleri alınarak ilgili laboratuvarlara gönderildiğini belirten Arık, “Odamız bünyesinde kullanılan El Ph metresi ile fındık bahçelerinde Ph ölçümü ücretsiz yapılarak, toprağın asitlik ve bazlık durumuna göre kireç, kükürt ve yazlık gübre uygulaması tavsiyesi yapılmaktadır. Bitki besleme konularında kullanılacak gübreler ve gübre uygulama yöntemi anlatılmaktadır” ifadelerini kullandı.

TARIM DANIŞMANLIĞI

Çiftçilerimizi ilgilendiren tarımsal ve meteorolojik konularda toplu mesaj sitemi yardımıyla veya cep telefon numaralarını arayarak bilgilendirme yapıldığını belirten Arık, “Odamız da verdiğimiz Tarım Danışmanlığı hizmeti kapsamında 3 tarım danışmanımızla çiftçi bahçe gezilerimiz ve çiftçi eğitimlerimiz rutin olarak yapılmaktadır. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülkemizde salgının en aza indirilmesi amacıyla 2020 yılı tarım fuarı faaliyetleri iptal edildiğinden katılım sağlanamadı” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir