Gündem

SAHİL ONLARA KALDI

Yaz sezonu sonuna gelinmesi ve yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması nedeniyle boşalan Karasu Sahil Park’ta başta Suriyeli sığınmacılar olmak üzere birçok yabancı göçmenlerin yoğunluğu gözleniyor. Havaların da iyi gitmesini fırsat bilen yabancı göçmenler bir yandan denize girerek bir yandan da kum üzerlerinde piknik yaparak günlerini doyasıya eğlenceli geçiriyorlar.

 

BUYUR HOCAM

Geçtiğimiz hafta Karasu’da düzenlenen Anadolu Et Şarküteri ve Öz Trabzon Pide ve Börek Salonu açılışına Tügva Başkanı Enes Eminoğlu, açılış öncesinde bir konuşma yaptı. Ardından dua için mikrofonu uzatacak birini aradı ve hocaya benzettiği en yakın kişiye mikrofonu uzattı. Sonrasında da “Buyrun hocam” dedi. Ancak mikrofonu dua için uzattığı kişi hoca değil Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cihan Emre’ydi. Bu durum kısa süre de olsa gülüşmelere neden oldu.

 

BİZİ KIBRIS’A GÖTÜR

Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanının verilmesinin 101. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenin ardından 19 Eylül günü Muharip Gaziler Derneği Karasu Şubesi ziyaret edildi. Ziyaret esnasında gaziler Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’dan kendilerini Kıbrıs’a götürmesini rica etti. “Ölmeden o toprakları yeniden görmek istiyorum” diyen gazinin sözleri duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Durumla ilgili yasal prosedürü araştıracağını söyleyen Helvacı da, “Size yaparım ya da yapamam demiyorum. Araştırıp bilgi vereceğim” dedi.

 

DAHA NE OLSUN

Eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte sorunlar da başladı. Suriyeli mültecilerin okul çağındaki çocuklarının farklı okullara dağıtılması bu şekilde kültürlenmenin artması planlanıyordu. Ancak kardeşlerin dahi farklı okullara denk gelmesi üzerine bu uygulamadan vazgeçildi. Ardından çocukları aynı okulda buluşan aileler sınıflarından şikayetçi olmaya başladı ve durumu Kaymakamlık’a iletti. Sınıfın bulunduğu kattan şikayetçi olan Suriyelilerin bu şikayetlerine olumlu yanıt verilmesi ise beklenmiyor.

 

GRUPLAR BELLİ OLDU

Süper Amatör küme ile 1. Amatör Küme kuraları çekildi. Gruplar oluşturuldu. Geçtiğimiz sene BAL’dan çekilen Karasuspor da iki yıl sonra ilk defa müsabakalara katılmış olacak. Kuzey’i Süper Amatör Küme’de bu yıl Karasuspor, Karasu Güvenspor ve Karasu Aziziyespor temsil edecek. Geçtiğimiz yıl küme düşen Kocaalispor ise bu yıl 1. Amatör Küme’de mücadele verecek.