Gündem

Pazar eylül sonuna kadar açık

Yaz aylarında yaşanan yoğunluktan dolayı haftada iki gün olan Karasu Kapalı Pazarı yaz sezonu sonunda yeniden pazartesi günlerine dönüyordu. Karasu Pazarcılar Derneği Başkanı Halit Yavuzyiğit yaptığı açıklamada Karasu Kapalı Pazar Yeri’nin eylül sonuna kadar açık kalacağını açıkladı. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Yavuzyiğit, yoğunluğun devam etmesi halinde pazarın ekim ayında da haftada iki gün olabileceğini de sözlerine ekledi.

 

İşçiler de gidiyor tatilciler de

Karasu son ayların en tenha hafta sonunu yaşadı. Okulların açılmasına bir hafta kala hem fındık işçileri hem de yazlıkçılar Karasu’dan ayrılmaya başladı. Sahil kenarında iş yapan esnaf havaların da yağmurlu olmasından dolayı en kötü hafta sonunu geçirmiş oldu. Bu hafta sonu Karasu’da son kez yoğunluk yaşanması ve daha sonra da hafta sonları sakinliğin başlaması bekleniyor. Umarız havalar iyi gider de hem fındık üreticileri hem de esnaf mağdur olmaz.

 

Bir garip olay

Karasu’da bir fındık bahçesinde çıkan tartışmada Suriyeli olduğu öğrenilen bir hamal, Doğu’dan gelen bir fındık işçisini bıçaklıyor. Biri başka bölgeden biri başka ülkeden, ekmek parası kazanmak için gelen iki kişi birbirini gurbette yaralamış oluyor. Neyse ki olayda ölen yok. Ama olay zaten başlı başına trajikomik.

 

17 kişi yaralandı

Karasu’daki bir fındık bahçesinde meydana gelen kazada 17 işçi çeşitli yerlerinden yaralandı. Araç römorkundaki naylon çuvalların üstünde bulunan işçiler çuvalların kayması ve sonucu bir anda kendilerini yerde buldu. Bir anda Karasu Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne gelen yaralılar, tedavi altına alındı. Yaralıların pek çoğunda kırıklar olduğu tespit edilirken bazılarının tedavisi Sakarya’daki hastanelerde sürüyor. Umarız bu şekilde dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana gelen olaylar bir daha yaşanmaz.

 

Nöbetler sürüyor

Karasu ve Kocaali’ye yaz aylarında gelen yabancı plakalı araçlar dikkat çekiyor. Özellikle fındıklıkların bulunduğu tenha yerlerde görülen araçların gözüne kestirdiği fındıklığı gizlice topladığı ve bunun için de akşam saatlerini veya yağmurlu günleri tercih ettiği iddia ediliyor. Bu nedenle Karasu ve Kocaali’nin üst mahalleleri ile fındıklıkların yoğun olduğu kısımlarda vatandaşlar ateş yakarak sabaha kadar nöbet tutuyor.

 

Bayraktar açıkladı mı

Geçtiğimiz hafta bir basın toplantısı yapan ve Fiskobirlik ile ilgili bakış açısını değerlendiren Lütfi Bayraktar’a toplantı çıkışı Engin Arapoğlu “Önümüzdeki seçimde aday adayı olacak mısınız” diye sormuş. Bayraktar da “Geçen dönem listedeydim. Tabi ki bu dönem de aday adayı olacağım” demiş. Bunun üzerine tüm gazeteler “Ak Parti’den ilk aday adayı açıklaması geldi” haberini patlatmış. Daha sonra Lütfi Bayraktar konunun ortaya atılış şeklini sosyal medya hesabından paylaştı ama artık aday adaylığını açıklamış da oldu. Bakalım bundan sonra neler olacak.