Karasu

Meclis toplandı

 

Karasu Belediye Meclisi’ne mersin balığı polemiği etki etti. Mehmet Çatalbaş’ın sulama tesisi ile ilgili sorusuna Başkan İshak Sarı, “Biz o alanda zarar ediyoruz” dedi. Başkan Yardımcısı Hüdaverdi Ağun ise, “Bizden önce kontörler doldurulduğu için geçtiğimiz yıl zarar ettik. Önünüzdeki yıllarda durum değişecek” dedi.

 

ŞEN GÜNDEM DIŞI KONUŞTU

Karasu Belediye Meclisi’nin Haziran ayı oturumunda söz alan CHP’li Şakir Şen, Mersin balığı festivallerinin sürmesi gerektiğini söyledi. Şen ayrıca BMC’nin gitmesi süreci ile ilgili bilgi sahibi olunup olunmadığını sorarken Ethem Sancak ile ilgili geçmişte eczacılar olarak yaşadıkları sıkıntıları da dile getirdi. Şakir Şen ayrıca kumsalda sigara içilmesine ve çekirdek yenmesine müsaade edilmemesi gerektiğini, kumun izmarit ve çekirdekten temizlenmesinin mümkün olmadığını da dile getirdi.

 

KARASU’YA NE KATTI

Şen’in ardından söz alan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ise mersin balığının Karasu’ya bir katma değer oluşturmadığını, bunca yıl düzenlenen festivaller neticesinde nehirdeki balık popülasyonunun artmadığını ve hatta bu alanda çalışma yapanların Karasu’ya kurulması planlanan balıkçı barınağına olumsuz görüş verdiğini ve bu şekilde balıkçı barınağının yapılmasının da geciktiğini söyledi. Yeniden söz alan Şakir Şen ise bu bilginin doğru olmadığını dedikodudan ibaret olduğunu söyledi.

 

ARSALARDAN NE GELDİ

Son zamanlarda meclise gelen arsa satışları ile ilgili talepler neticesinde satışların devam ettiğine ilişkin duyum aldıklarını söyleyen BBP’li Mehmet Çatalbaş da, arsa satışlarından elde edilen gelirlerin ne kadar olduğunu, kaç arsanın satıldığını ve hangi değerden fiyatlandığını sordu. Başkan İshak Sarı, ellerinde hazır bilgi olmadığını, ifade ederek, “Satışlar şeffaf şekilde yapılıyor. Elde edilen gelir de harcandığı nokta da ortada. Bununla ilgili dilerseniz şahsınıza yazılı bilgi vereyim dilerseniz önümüzdeki ay mecliste tam dökümü sunayım” dedi.

 

SULAMADAN ZARAR ETTİK

Devlet Su İşleri’nden Karasu Belediyesi’ne verilen Tepetarla mevkiindeki sulama tesisinin durumu ile ilgili bilgi isteyen Çatalbaş’a yanıt veren Başkan Sarı, bu tesisten şimdilik Karasu Belediyesi’nin zarar ettiğini söyledi. Başkan Yardımcısı Hüdaverdi Ağun ise, mevsim şartlarına bağlı olarak vatandaşların daha az sulama yaptığını, önceki yıllardan maliyetlerin artacağını düşünen çiftçilerin de kontör depoladıklarını, bu nedenle durumun Karasu Belediyesi’ne kar sağlamadığını söyledi. Ağun, önümüzdeki yıllarda bu şartların değişeceğini ve tesisten zarar etmeyeceklerini ümit ettiklerini de sözlerine ekledi.