Karasu

Mahalleyi en iyi bilen muhtardır

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cuma günü Karasu’ya geldi. Mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Özkoç, muhtarların belediye meclislerinde söz sahibi olması gerektiğini belirtti. Özkoç, “Bir mahalleyi en iyi bilen kişi muhtardır. Bu yüzden mahalle kararlarında muhtarlar belediye meclislerinde söz sahibi olmalı” dedi.

 

MUHTARLAR BAŞIMIZIN TACI

Cuma günü CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Karasu’ya geldi. Özkoç’a, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt ve diğer parti ilçe başkanları ve Karasu Belediyesi eski Başkanı Sedat Büyük eşlik etti. Programda Başkan Süt, Özkoç’a ve kendilerini yalnız bırakmayan muhtarlara teşekkür etti. İl Başkanı Keleş ise, yaptığı konuşmada bugüne kadar Karasulu 33 muhtarı bire bir ziyaret ettiğini belirterek, “Sorunları ilk ağızdan dinledik. Bunları da bir üst mercilere ilettik. Bugüne kadar muhtarlarımızı demokrasinin temel taşı olarak gördük. Muhtarlarımızın her zaman bizlerin baş tacı olmaya devam edecek” sözlerini kullandı.

 

NETLİĞE KAVUŞACAK

Yeni seçilen Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu’na hayırlı olsun temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Muhtarlık çok saygı duyduğum bir mevkidir” dedi. Özkoç, “Muhtarlarımız vatandaşın sorununu çözer, dertlerine derman olur bunu yaparken de duyurarak değil, duyurmadan yapar. Bu yüzden de bizler için kıymetlidir” dedi. İlerleyen günlerde muhtarların maaş konusunun yeniden görüşüleceğini de belirten Milletvekili Engin Özkoç, “Maaşların asgari ücret olması için çok mücadele verdik. İnşallah son görüşmeler yapılarak bu durumda netliğe kavuşmuş olacak” diye belirtti.

 

MUHTARIN SEÇİLME HAKKI

Muhtarların seçimlerinin değişmesi ile ilgili TBMM’e geçtiğimiz günlerde yeni bir yasa teklifinin de verildiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, muhtarların seçilme haklarının da ellerinden alınmak istendiğini söyledi. Yasa teklifinin içeriğinden de bahseden Özkoç, “Muhtarlar seçime girmeden önce evraklarını hazırlayacak, sonra müracaat edecek ve seçime girecek. Seçime girip kazanan adayın ise muhtar olup olmayacağına il ve ilçe seçim kurulları karar verecek. Eğer seçilen kişi kurul tarafından seçimi kazanmış olmasına rağmen muhtar olarak istenmez ise ikinci ya da üçüncü sıradaki muhtarı da seçme yetkisine sahip olacak” sözlerini kullandı.

 

TEKLİF GERİ ÇEKİLDİ

Muhtarlar için verilen teklifin yapılan görüşmeler neticesinde geri çekildiğini de söyleyen Özkoç, “Meclise bazı teklifler gelmeden komisyonlarda incelenmeli, gerekirse muhtarlara duyurulmalı, teklifin doğru olup olmadığını tartışmak için bir zamanda tanınmalı ve ondan sonra karar verilmelidir. Teklif bir anda meclise gelip oy çokluğuna bile bakılmadan üstün körü kabul edilmemelidir” dedi. Muhtarlar ilgili bazı kanun tekliflerini de sunduklarını belirten Özkoç, “Öncellikle muhtarlığımızın bir bütçesinin, dernek başkanının bir yardımcısının olması için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü muhtarlarımız yaşadığı mahallenin ortak sorunlarını çözmek için elini taşın altına koyuyor” dedi.

 

MECLİSTE SÖZ SAHİBİ OLMALI

Muhtarlar özellikle belediye meclislerinde söz sahibi olmalı” diyen Vekil Engin Özkoç, “Muhtarlarımız alınan tüm kararlara katılmalı. Çünkü bir mahalleye yapılacak olan hizmet ile o mahalleden satılacak olan bir karış toprağın zararını da değerini de en iyi muhtar bilir. Bu yüzden muhtarlarla istişare halinde olunmalı” dedi. “Bu makam benim değil sizindir” diyerek konuşmasına devam eden Özkoç, “Ben her daim muhtarlarımızın yanındayım. Bana getirdiğiniz tüm dosyaları çözüme kavuşturmak için elimden gelenin fazlasını yaptım, bundan sonrada yaparım. Bizi buralara layık görüyorsanız yanımızda olun. Eğer görmüyor, seçilip Sakarya’nın adını unutacağımıza inanıyorsanız asla oy vermeyin” diye konuştu.

 

ÖZKOÇ’TAN MUHTARLARA HEDİYE

Özkoç, muhtarlarla yaptığı toplantıda BMC arazisine de değindi. Ethem Sancak’ın tek bir tank yapmadan cebini milyon dolarlar ile doldurduğunu söyleyen Özkoç, “Bir dönem iktidar yanlısı olan Ethem Sancak, araziyi alırken, kamulaştırırken, zemin çalışması yaptırırken devleti arkasına aldı. Elde edeceklerini gerçekleştirdikten sonra hisselerini Tosyalı Holding’e devrederek çekti gitti. Şimdi ise hükümeti eleştiriyor. Karasu’daki BMC arazisinin ne olacağı ise muallak” dedi. Nil Nehri deltasından sonra en bereketli topraklar Sakarya’da diyen Özkoç, “Sancak’a verilen destek tarıma verilseydi şimdi Türkiye’deki bütün topraklarımız ekiliyordu hatta ihraç edecek duruma gelmiştik” sözlerini kullandı. Toplantı sonrasında Özkoç, Karasulu muhtarlara isimlerinin yazılı olduğu ajanda, powerbank gibi hediyelerde verdi. Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu ise, kendileriyle bir araya gelerek istişarede bulunan Milletvekili Engin Özkoç, CHP Sakarya İl ve İlçe Başkanlarına teşekkür etti.