Gündem

MÜFTÜLÜKTEN KOVİD ARASI

Karasu Müftülüğü tarafından başlatılan ve bir süreden bu yana pazar sabahları tekrarlanan sabah namazı buluşmalarına bir süre ara verileceği açıklandı. İlçenin çeşitli mahallelerinde bir süreden bu yana vatandaşlar sabah namazında buluşuyor, namazın ardından çeşitli camilerde görev yapan imam ve personel Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okuyordu. Kovid vakalarında yaşanan artış nedeniyle bu buluşmalara bir süre ara verileceği duyruldu. Programların sonuncusu geçtiğimiz pazar Konacık’ta yapıldı.

 

AYAR’SIZ DENETİM KOMİSYONU

Karasu Belediyesi Ocak Ayı Meclisi’nde Denetim Komisyonu seçimleri yapıldı. Seçimlerde CHP’den Mustafa İngenç, MHP’den İsmet Günaydın görevlerine devam etti. Ak Parti’de ise Mehmet İspiroğlu’nun son döneminden bu yana Denetim Komisyonu Başkanı olarak görev yapan ve pek çok raporu kaleme alan Yakup Ayar yer almadı. Ayar’ın Sakarya Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’ndaki görevinin yoğun olması nedeniyle Denetim Komisyonu’nda yer almadığı iddia edildi. Ayar’ın olmadığı Denetim Komisyonu’nda Ak Parti’den Murat Kaçar, Abdulkadir Şamlıoğlu ve Zekeriya Durmaz yer alıyor. Yeni Komisyon Başkanının Murat Kaçar olması bekleniyor.

 

HALI SAHA TARTIŞMASI

Karasu 32 Evler Mevkii’ndeki kullanımı Karsaş’ta olan sahanın gece maçlarında şirket tarafından kiralanması tartışmalara konu oldu. 46 milyonluk ihale sonunda yapılan saha daha önce tel çit ile ikiye bölünmüş ve yatay iki mini saha durumuna dönüştürülmüştü. Sahanın gece aydınlatma giderlerinin karşılanması amacıyla sahadan akşam istifade etmek isteyenlerden bedel alınmaya başlamıştı. Durum ilçede halı saha işletenlerin tepkisine neden olmuştu. İlde yayın yapan bir internet sitesi Karasu’da halı saha işletmecileri ile Karsaş Müdürü Salim Erol arasında kavga yaşandığını iddia eden bir haber yaptı. Konunun akıbetini ise şimdilik bilmiyoruz.

 

ŞAKİR ŞEN’İN ÖNERİSİ

Karasu’da süpermarketlerin zincir şeklinde olanlarının faaliyetlerine kısıtlama getirilmişti. Geçtiğimiz hafta CHP’li Şakir Şen bir önerge vererek, Şen, Karasulu vatandaşların süpermarket açarken belli kolaylıklardan istifade etmesini öneriyor. Ancak zincir marketler belediyedeki ruhsat işlemlerini kiralayan mal sahiplerinin yapmasını istiyor. Bu şekilde hem ruhsat masrafından kurtulmayı hem de firma olarak kendini güvenceye almayı hedefliyor. Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Şen’in bu önerisine meclis kararına sahip çıkılması adına sıcak bakmadığını açıkladı.

 

ÇATALBAŞ DİYALOĞU GÜLDÜRDÜ

Karasu Belediye Meclisi’nde Mehmet Çatalbaş olmasa meclis o kadar renkli olmaz. Çatalbaş her söz aldığında kimsenin farkında olmadığı konuları gündeme getiriyor. Genel olarak dersine çalışan Çatalbaş’ın bir başka özelliği de her yeri gezmesi. Demirel’in öğrencisi olan Çatalbaş, “Yollar yürümekle aşınmaz” felsefesine sonuna kadar sahip çıkıyor. Oturduğu yerden eleştiride bulunmak yerine konuştuğu yerlere gitmeyi tercih eden Çatalbaş, bu mecliste de gündeme getirdiği konularla adından söz ettirmeyi başardı. Çatalbaş’ın söyledikleri kadar söylemedikleri de olduğunu bilenlerdeniz. Çatalbaş ile sohbet gülümsetir ama sonunda Çatalbaş “Ben size zamanında söylemiştim” demek için de bazı şeyleri gündeme getiriyor. Sarı ile Çatalbaş arasındaki sohbet bu ay herkese yetecek kadar malzeme çıkardı.

 

O OY KİME AİTTİ

Denetim Komisyonu Seçimi gizli oyla yapılıyor. Seçilecek kişi kadar aday olmasına rağmen oylamanın yasal olarak gizli, oyların da açık sayımının yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan oylamada sandıktan çıkan bir oy dikkat çekiciydi. Her üye beş isim yazabilirken, bir üye sadece iki isim yazmıştı. Sandıktaki bir oydan “Zekeriya Durmaz ve Mustafa İngenç” isimleri çıktı. Bu oyu veren Ak Partili olsa Mustafa İngenç’i neden yazsın! CHP’li olsa Zekeriya Durmaz’ı neden yazsın! MHP’li olsa neden İsmet Günaydın’ı yazmasın! Bizce bu oyu veren olsa olsa Mehmet Çatalbaş’tır. Siz ne dersiniz!