Manşet

105. yılında coşkulu kutlama

  1. yılında coşkulu kutlama

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Karasu’da coşkuyla kutlandı. Program Karasu Kaymakamlığı önünde çelenk sunma töreniyle başladı. Program Karasu Şehir Stadı’nda eğlenceli gösteriler ile devam etti.

Çelenk sunuldu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Karasu Kaymakamlığı önünde çelenk sunma töreniyle başladı. Programa ilçe protokolü, bazı muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı. Karasu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç, gençlerle birlikte Atatürk Büstü’ne çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler ve vatandaşlar bando eşliğinde Karasu Şehir Stadı’na kadar yürüyüş yaptı. Karasu Şehir Stadı’nda gerçekleşen programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç yaptı.

Bağımsızlığın ilk ateşi

Müdür Ataç, “Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan, bunu da gençlere aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptir. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kurtuluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bugünü siz gençlere armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden geleceksiniz” dedi.

Yarınların teminatı

Konuşmasına devam eden Ataç, “Biliyoruz ki sizler Türk milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Sizlerin, vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır, sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ileride şahsınıza verilecek görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nızı tebrik ediyor, başta devletimizin kurucusu ve milletimizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Şiirler okundu

Karasu İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Ataç’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiirlerini okudu. Yapılan gösteriler coşkuyla izlendi. İlk olarak Karasu Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Haktan Soytürk, “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni”, Fatma Zehra Uzun ise “Gençliğin Ata’ya Cevabı’nı” okudu. Programda Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Mert Durdu “Bir gemi yanaştı Samsun’a”, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi Hale Nur Yavuzyiğit “19 Mayıs Gençlik Bayramı”, Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Özgür Özdemir “Şu sonsuz koşu”, Esila Türkoğlu ise “Dağ başını duman almış” şiirlerini okudu.

Tam not aldı

Düzenlenen programda öğrencilerin sergilediği gösteriler izleyicilerden tam not aldı. Halk Eğitim Merkezi Yetişkin Kadınlar Halk Oyunları Ekibi İsmail Hakkı Yavuzyiğit yönetiminde sergilenen Bursa, Bolu yöresi halk oyunlarını büyük beğeni topladı. Ardından Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet Sadullah Sarıca yönetiminde Kilis yöresi halk oyunları izleyicilerle buluştu. Eğlenceli anların yaşandığı gösteride izleyiciler öğrencileri ayakta alkışladı. Öğrenciler farklı branşlardaki spor gösterilerini seyircilere sundu.

Ödüller verildi

Karasu Atatürk Anadolu Lisesi Beden Eğitimi öğretmenlerinden Özgür Özden ve Ayşegül Demirbaş Örgen yönetiminde, Koordinasyon Yarışması yapıldı. Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Öğrencileri ve Karasu Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencileri arasında yapılan Koordinasyon Yarışması’nı Karasu Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencileri 3-1 skorla kazandı. Gençlik Haftası Atletizm Koşu Turnuvası’nda ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri de ilçe protokolü tarafından takdim edildi. Güne damga vuran gösteri ise final gösterisi oldu.

Gösteriler seyircilerden tam not aldı.
Farklı branşlardaki spor gösterileri ise seyircileri hayran bıraktı.