Gündem

Zorunlu uygulama bugün başladı

 

Karasu’da yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başladı. Lastiklerini zamanında değiştirmeyen sürücülere 846 lira ceza verilecek.

 

846 LİRA CEZA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Tüm ülkede olduğu gibi Karasu’da da bu zorunluluk 1 Aralık itibariyle başladı. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayarak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine ise 846 lira ceza kesilecek.

 

ALAN KARDA

Döviz kuruna göre lastik fiyatlarının değişime uğradığını ve güncel fiyat vermekte zorluk çektiklerini söyleyen Karasu Özen Lastik sahibi Kamil Özen, “Fabrikalara zam gelecek diye sistemleri kapattılar. Fabrika lastikler için fiyat bile belirlemiyor” dedi. Özen, “Şu an elimizde geçen sezonun ürünü olan 175/ 70 / 13 ebadındaki kış lastik fiyatı 450 TL. Piyasadan dolayı güncel bir fiyat veremiyoruz. Zorunlu araçlar, şehir dolmuşu, ticari taksiler, kargo arabalarının kış lastiği kullanmaları zorunlu. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil. Ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

FRENLEME ŞANSI YOK

Kış lastiği takmayan araçlar kaskodan hiçbir hak talep edemiyor” diyen Özen, “Kış lastiğinin raf ömrü 5 yıldır. Lastiklerin tarihi geçtiği için çatlamalar meydana gelir. Bu da sürücüyü ve yanındakileri risk altına alır” dedi. Kar zincirinden bahseden Özen, “Kış lastiği takan araçların kar zinciri bulundurmaları zorunlu değil fakat aşırı buzlanmanın olduğu yerlerde yanlarında bulundurmalarını öneririz” diye belirtti. Özen, “Yerli üretim ve yabancı üretim lastikleri arasında fark oluyor. Yurt dışında kış sert geçtiği için ona göre lastik üretimi oluyor. Kış lastiği takıldıktan sonra dikkat etmemiz gereken husus ise seyir halindeyken araç mesafesinin korunmasıdır. Lastiğin ne kadar iyi olursa olsun kar da kayan bir arabayı frenleme şansı yok” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Bahar Kaya