Yeni ürüne rağbet arttı

 

Fiskobirlik, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının ardından şeker ilavesiz fındık ezmesi üretimini gerçekleştirmişti. Yeni ürün iç piyasadaki yoğun talebin ardından, yurtdışında da rağbet görmeye başladı. Giresun’da bulunan Entegre Fındık İşleme Tesisleri’nde üretimi gerçekleştirilen yeni ürün, Almanya ve Avusturalya’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmeye başlandı. 

 

AMERİKA’YA GÖNDERİLECEK

Fiskobirlik, Efit A.Ş Ar-Ge departmanı tarafından yapılan ürün geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan şeker ilavesiz fındık ezmesi, iç piyasanın ardından yurtdışında da raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Şu ana kadar Almanya ve Avusturalya’ya ihracatı gerçekleştirilen ürüne, Amerika Birleşik Devletleri’nden talep geldi. Yapılan görüşmelerin ardından gerçekleşen anlaşmalar sonucunda yeni ürün Şeker İlavesiz Fındık Ezmesi önümüzdeki günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de satışa sunulacak. Fiskobirlik’ten yapılan açıklamada, şeker ilavesiz fındık ezmesinin içeriğinde şeker yerine, isomalt ve inulin bulunduğu dile getirildi. Şeker pancarından elde edilen tek şeker ikamesi olan isomalt, şeker ilavesiz fındık ezmesi bileşiminde dolgu ve tatlandırıcı amaçlı şeker yerine kullanılıyor.

DİYABETLİLER İÇİN UYGUN

Şekerin yarısı kadar enerji değerine sahip olan isomaltın, kilo kontrolüne yardımcı olduğu ve çok düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle diyabetliler içinde uygun olduğu da belirtildi. Hindiba bitkisinin özünden elde edilen ve yüzde 100 doğal olan inulinin ise yüksek lif ve prebiyotik kaynağı olduğu bu nedenle kan şekerini dengelediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtildi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar ise yaptığı açıklamada, ürünün yoğun çalışmalar sonucu ortaya çıktığını ve ürüne inandıklarını dile getirdi. Bayraktar, “Son beş yıl içerisinde Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu çalışmaların karşılığını almaya başladık. Şeker ilavesiz fındık ezmesi bunun meyvelerinden sadece birisi” ifadelerini kullandı.

ÜRÜNE GÜVENİYORUZ

Birkaç aydır iç piyasada satışta olan ürünümüze yavaş yavaş yurtdışında da talepler oluşmaya başladı” diyen Bayraktar, “Biz bu ürüne çok güveniyoruz. İnanıyorum ki 2021 yılında, diğer ürünlerimiz gibi bu yeni ürünümüzde tüketicilerin vazgeçilmezlerinden biri olacak” diye konuştu. Bayraktar açıklamasında, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından geçen hafta açıklanan ihracat rakamları neticesinde, Eylül ve Ekim aylarına bakıldığında son 30 yılın en düşük fındık ihracatının gerçekleştirildiği, fındığın nihai mamul haline getirilerek satışının önü açılmadığı sürece bu tür piyasa spekülasyonların önüne geçilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Bayraktar, “Fındık ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinin başında geliyor. Ancak biz bunu maalesef iyi değerlendiremiyoruz” dedi.

TEK KURTULUŞ YOLU

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, “Geçtiğimiz yılın rakamlarını incelediğimizde ihraç edilen fındığın çoğu hammadde ya da yarı mamul halinde satışı gerçekleştirilen fındık ve fındık ürünleri. Kağıt üzerinde sağladığı döviz girdisi ilk bakışta çok yüksek gibi algılanabilir ancak biz bu fındığı işleyerek, katma değer katarak ve nihai mamul haline getirerek satarsak bu rakamlar 6-7 kat daha artabilir. Bu tür piyasa spekülasyonlarının da önüne geçilir. Ben bunu her platformda dile getiriyorum ve yine tekrarlıyorum; Nihai mamul ihracatı fındığın tek kurtuluş yoludur. Bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerek” açıklamasında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.