KarasuSiyaset

Ya işletin ya kapatın

 

Pandemi sürecinin geride kalmasına rağmen halen eğitime başlamayan Sosyal Gelişim Merkezi’nin gelen talepleri geri çevirdiğini söyleyen MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Merkezi ya işletin ya kapatın” dedi.

 

EĞİTİME BAŞLAMADI

Haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Sosyal Gelişim Merkezi’ni eleştirdi. Kara, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından pek çok ilçede sosyal gelişim merkezleri kurulmuştur. Başta öğrenciler olmak üzere, halkın her kesiminin faydalanması, kişisel gelişimin desteklenmesi ve hobi kültürünün gelişmesini amaçlayan bu kurumlar pandemi sürecinin başında faaliyetlerine ara vermiştir. Pandemi sürecinde yeni normal kuralların uygulanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime geçmiş ancak sosyal gelişim merkezleri eğitime başlamamıştır” diye belirtti.

REDDEDİLDİ

Bu binalar ilçelerin en güzel yerlerinde, yüksek maliyetle ve çok önemli bir görevi ifa etmek için, büyük umutlarla kurulmuştur” diyen Milliyetçi Hareket Partisi Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, “Karasu ilçemizde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, hali hazırda kullanımda olmayan, boş durarak maliyet üretmeye devam eden binalarla ilgili birden fazla talebi olmuştur. Bu talepler, pandemi sürecinin devam ettiği öne sürülerek reddedilmiş, eğitim için kurulan kurumun, eğitim için kullanılması reddedilmiştir. Bu binalar, yapılış amaçlarına uygun kullanılacaksa baş tacıdır” ifadelerini kullandı.

İLÇEYİ TERK ETMELİ

Başkan Kara, “Ancak yazılım gibi hayati konuda bulunulan taleplerin bile reddedilmesi, eğitim vermek için kurulan bir kurumun eğitim taleplerini reddetmesi kabullenilebilir bir durum değildir. Eğer bu kurumlar amacına uygun kullanılmayacak, halktan ve öğrencilerden gelen talepleri karşılamayacaksa, durduğu yerde maliyet üretmeye devam edecek ve fakat ortaya hiçbir değer koymayacaksa Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin sırtına kambur olur. O zaman da bu binaların şehirlerin en güzel yerlerinden kaldırılması gerekir. Özetle bu binalar amacına uygun kullanılacaksa kullanılmalı, gelen talepleri reddetme dışına bir işlev göstermeyecekse de ilçeleri terk etmelidir” şeklinde açıklamada bulundu.

İYİ NİYETTEN UZAK

Açıklamasına Karasu’daki sahil projesinin yargıya taşınması ile ilgili konu ile devam eden Başkan Kara, “Projenin yargı süreci mutlaka Karasu Belediyesi tarafından takip edilecek ve Karasu’nun ali menfaatleri savunulacaktır. Ancak konunun yargıya taşınması belki projenin sekteye uğraması ya da gecikmesi anlamına gelecektir. Bu noktada şöyle bir durup düşünmek gerekir. Karasu Sahili’nin yarım kalmış bir proje ile yaza girmesi kime ne menfaat sağlayacak, bu durumdan kim avantaj temin edecektir. Bu konunu yargıya taşınmasının, hibe desteği dahi alınmış, bitirilme aşamasına gelmiş bu projenin sökülmesi mi yoksa yarım yamalak kalması mı amaçlanmaktadır? Her şeyin hukuka uygun gerçekleştirilmesi elbette gerekmektedir. Ancak her konunun mahkeme görmesi, her projenin yargıya taşınması belediyeleri kısa süre sonra hizmet üretemez hale getirecektir. Bu noktada yargıya taşınma girişimini iyi niyetten uzak bulduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

AĞIR HASARLI BİNALAR

Bilindiği gibi geride kalan hafta 12 Kasım Düzce Depremi’ni de kapsıyordu” diyen Başkan Münir Ali Kara, “17 Ağustos 1999’da meydana gelen büyük depremin hemen ardından Düzce’de yaşanan deprem de Karasu’da ağır şekilde hissedildi. Bu depremler neticesinde ilçemizde pek çok bina oturulamaz hale geldi. Her ne kadar 12 Kasım Depremi’nde can kaybı meydana gelmese de binalarımızın dayanıklılık seviyesi azalmış, orta hasarlı binalarımızın pek çoğu ağır hasarlı durumuna gelmiştir” dedi. Kara, “Geride kalan hafta ilçemizde meydana gelen bir olayda 1999 depremlerinden sonra ağır hasarlı olarak varlığını sürdüren ve tehlike arz ettiği defalarca dile getirilen, bir binadan sıva parçaları kopmuş, o esnada oradan geçmekte olan bir öğretmenimiz de kafasından yaralanmıştır” diye belirtti.

TEHLİKE ORTADA

Hastaneye kaldırılan öğretmenimizin kafasına beş dikiş atıldığını, sağlık durumunun ise iyi olduğunu öğrendik” diyen Kara, “Ancak bu olayın can kaybı ile sonuçlanmamış olması, orada yaşadığımız tehlikenin gün gibi ortada olduğu gerçeğini değiştirmez. İlçemizde insanlarımızın hayatını tehdit eden birden fazla bina bulunmaktadır. Bu binaların güçlendirilmesinin mümkün olmadığı gün gibi ortadadır. Yıkılmaları zorunludur. Bu binaları ya biz kontrollü şekilde yıkacağız ya da bu binalar üstümüze yıkılacak ve onların altında kalacağız. Başta bir eğitim kurumunun yanı başında olan bu bina olmak üzere, Atatürk Bulvarı ve Plaj Caddesi’nde yer alan binalar bir an önce kentsel dönüşüme sokulmalı, kafamızın üstünde Demokles’in Kılıcı gibi sallanan bu tehditler ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

KİMSEYE FAYDASI YOK

Ülke gündemiyle açıklamasına devam eden Kara, “Doların 10 lira seviyesinin üstüne çıkması gündemde tutulmaya gayret edilmiştir. Doların kontrol altına alınması konusunda somut en küçük bir planı olmayan, iktidar olmaya yönelik hiçbir hazırlığı bulunmayan, eleştirmekten başka meziyeti olmayan insanlar sosyal medyadan eleştiride bulunmakla kalmayıp, aklıselim davranan ve devletine güvenen kitleyi de aşağılayan ifadeler kullanmıştır. Kendilerinin yaygara kopardığı yetmediği gibi sessiz kalıp, aklıselim davrananlara saldıranlara soruyorum. Hep bir ağızdan ‘Dolar 10 lira’ diye bağırsak dolar mı düşecektir? Sosyal medyada gündemde tutsak Euro geri mi gelecektir? Yöneticiler her konuda olduğu gibi bu konuda da ülkeyi idare etmekle görevlidir ve kendileri de bu bilinçtedir. Yönetime demokratik bir şekilde getirilen meşru hükümete sosyal medya üzerinden istikamet çizmek ne iyi niyetle bağdaşır ne de kimseye fayda sağlar” açıklamasında bulundu.

ARKASINDA DURULMALI

Milliyetçi Hareket Partisi Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, açıklamasının son kısmında ise, “Geride kalan hafta Türk Tarihi açısından çok önemli bir gelişme yaşanmıştır. Daha önce kendi kimlikleri ile Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi adı altında toplanan, devletler adlarını Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirmiştir. Bu tarihi gelişmenin neticeleri önümüzdeki süreçte çok daha iyi anlaşılacaktır. Tarihin akışını değiştirecek bu oluşum dikkatle takip edilmeli ve bu kazanımın sonuna kadar arkasında durulmalıdır” ifadelerine yer verdi.