KarasuSiyaset

Vatandaş enflasyona karşı ezilmeyecek

 

Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Cuma günü Karasu’ya gelerek esnaf ziyaretinde bulundu. Program öncesinde Karasu basınıyla bir araya gelen Uncuoğlu açıklamada bulunarak, “Hayat pahalılığı ve fiyat artışlarında vatandaşın enflasyona karşı ezilmemesi için her kalemde destek ve gelir kaybını telafi edecek düzenlemeler hayata geçiriliyor” dedi.

 

ALIM GÜCÜNÜ KORUYABİLME

Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Cuma günü Karasu’ya gelerek esnaf ziyaretinde bulundu. Vekil Uncuoğlu’na Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Şahin ve ilçe yönetimi eşlik etti. Ziyaret öncesi Karasu basınıyla bir araya gelen Vekil Uncuoğlu açıklamalarda bulundu. Uncuoğlu, “Hem teşkilatımızı hem de esnafımızı ziyaret ediyoruz. Onların taleplerini ve beklentilerini dinliyoruz. Türkiye’de hayat pahalılığı ile mücadelede, sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücünü koruyabilme adına çok ciddi mücadele devam ediyor. KDV indirimlerinden tutunda finansman kaynaklı krediler hayata geçirilmeye çalışılıyor” dedi.

 

OLUMLU YANSIMALAR GÖRDÜK

Uncuoğlu, “İnşallah emekli maaşı ve asgari ücrette yapılan düzenlemelerle, memur maaşlarına yüzde 40’a yakın hayata geçirilen zamlarla sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücüne destek olmuş olduk. Esnafımıza ve piyasaya olumlu yansımalar olduğunu da görüyoruz. Bu noktada Türkiye, uluslararası anlamda pandemi sonrasında ortaya çıkan tüm dünyadaki kara borsanın, enflasyon ortamının ve talep enflasyonun etkisinde maalesef. Yanı başımızda Rusya- Ukrayna savaşı var. Dolar bazında petrolün ve doğalgazın 6-7 kat artışı Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılama noktasında önemli nükleer üstlenmesine sebebiyet verdi” şeklinde konuştu.

 

DOĞALGAZ KÖMÜRDEN UCUZ

Doğalgazı sübvanse ediyoruz. Yüzde 80’e yakın doğalgaz sübvanse edildiği için bugün doğalgaz kömürden ucuz hale geldi” diyen Uncuoğlu, “Dar gelirli ailelere elektrik desteği ve doğalgaz desteği de devam ediyor. Hayat pahalılığı ve fiyat artışlarında vatandaşın enflasyona karşı ezilmemesi için her kalemde destek ve gelir kaybını telafi edecek düzenlemeler hayata geçiriliyor. Hükümetimiz sadece 2022’inin ilk 7 ayında bile vazgeçtiği KDV indirimi, asgari ücretten alınan vergi ve diğer vergi kalemlerinden vazgeçtiği gelir rakamı 241 milyar liradır. Bütün bunlar vatandaşımızın enflasyona karşı alım gücünü koruyabilmek, bir nebzede olsa vatandaşımızı destekleyebilmek ve Türkiye’de ekonominin, ticaretin ve istihdamın sekteye uğramadan Türkiye’nin büyümeye ve gelişmeye devam etmesini sağlamak için yapılıyor” ifadelerini kullandı.

 

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Mücadeleye devam edeceğiz” diyen Uncuoğlu, “Vatandaşımıza bütün imkanların en iyisini kullanarak destek olmaya devam edeceğiz. Karasu’da gayet güzel bir ortam var. Sahil kesiminde yenilenen alt yapı, yeni açılan bulvarlar, birbirinden güzel şehircilik örnekleriyle Karasu’da bu farkı hisseden birçok tatilcimizle karşılaştık. Yapılan çalışmalarla ilgili çok güzel olumlu dönüşler aldık. Biz çok büyük bir teşkilatız. Vatandaşının meselelerine en vakıf teşkilatız” dedi. Uncuoğlu, “Esnafımızı gezdik. Yaz sezonun geç gelmesi ve havaların geç ısınması ile esnafımızın sezon geç açıldı serzenişleri oldu. Karasu’ya bakınca çok şükür çarşı, pazar hareketli. Önümüzdeki günlerde bu hareketlilik daha da artacak inşallah” dedi.

 

FINDIKÇININ YÜZÜ GÜLECEK

Fındık sezonundan da bahseden Uncuoğlu, “Fındık konusunda hiçbir zaman müstahsili zora sokacak, memnuniyetsizlik yaratacak, maliyetini ve kar beklentisini karşılayamayacak fiyatlar açıklanmadı. 5 yıldır fındık fiyatı hep müstahsilin yüzünü güldürecek şekilde ve zamanda açıklandı. Bu yılda fındık üreticimizin yüzünü güldürecek, beklentilerini karşılayacak bir fiyat açıklanacak. Üreticimizin bu konuda hiçbir endişesi olmasın. Bu konu hassas bir konu olduğu için biz rakam zikretmeyiz. Cumhurbaşkanımız müstahsilin yüzünü güldürecek bir rakam açıklayacaktır” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)