Karasu

Uğur: TMO’nun izleyeceği yol önemli

Uğur: TMO’nun izleyeceği yol önemli

Milliyetçi Hareket Partisi Karasu İlçe Başkanı Hamza Uğur, fındık 2023 yılı fındık fiyatı tartışmalarını değerlendirdi. Uğur, bu konuda asıl önemli olan noktanın üreticinin beklentisinin ne olduğundan ziyade, TMO’nun alım noktasında izleyeceği yol olduğunu belirtti.

Serbest piyasayı etkileyecektir

Son zamanlarda gündemde olan fındık fiyatı tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MHP Karasu İlçe Başkanı Hamza Uğur, açıklanan fiyatın üreticinin beklentisinin altında olduğunu ancak asıl önemli olan noktanın farklı olduğunu belirtti. Uğur, “Bu konuda asıl önemli olan nokta üreticinin beklentisi değildir. Bundan ziyade TMO’nun alım konusunda izleyeceği yoldur. TMO alım konusunda erkenden alım yapmaya ve her ilçede depolama ve alım yapılması esnasında sınırlama koymaya dikkat etmelidir. TMO bu şartlarda alım yaparsa fındık zaten serbest piyasanın üstünde seyredecektir” şeklinde konuştu.

Üreticinin rolü de etkili

Fındık rekoltesinin beklenin çok altında olmasının bu sezonun fındık fiyatlarına etki edeceğine inandığını söyleyen Uğur, en önemli noktanın çiftçinin izleyeceği yol olduğunu da ekledi. Uğur, “Eğer üretici ürün fazlasını tüccara emanet etmek yerine kendi imkanlarıyla depolama yaparsa, fındık fiyatının TMO’nun çok üstünde seyredeceğine inanıyorum. Yani özetle fındık fiyatlarının yükselmesi bir nevi çiftçinin elindedir. Çiftçi kendine düşen görevi yaptığı sürece fındık fiyatının 100 liralara çıkması oldukça mümkündür” diyerek sözlerini sonlandırdı.