Karasu

Tuza dikkat

 

Tuza dikkat

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından “Dünya Tuza Dikkat Haftası” kapsamında Karasu Merkez Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı, broşür dağıtıldı.

Koruyucu olarak kullanılır

“Dünya Tuza Dikkat Haftası” kapsamında Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karasu Merkez Aile Sağlığı Merkezi’nde stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı, broşür dağıtıldı. Karasu İlçe Sağlık Müdür Vekili Elif Ezirmik, “Vücutta sıvı dengesinin ve dolayısıyla kan basıncının düzenlenmesinde, asit-baz dengesinin sağlanmasında ve sinir-kas sisteminde uyarıların iletilmesinde tuzun (NaCl) önemli görevleri bulunmaktadır. Aynı zamanda antiseptik özelliği de olan tuz, tümünü yok etmese de, nem miktarını büyük oranda düşürerek gıdaların bozulmasına neden olabilecek bakterilerin üremesini kontrol altında tutar, bu özelliğinden faydalanarak çeşitli gıdaların saklanmasında, koruyucu olarak kullanılır. Ancak aşırı miktarda tüketildiğinde birçok sağlık problemine neden olmakta ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bir halk sağlığı problemine dönüşmektedir” ifadelerini kullandı.

Risk taşıyor

Konuşmasına devam eden Ezirmik, “Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür.  Yüksek kan basıncı dünyadaki tüm ölümlerin %13’ünden sorumludur. Kan basıncı seviyesinin en önemli belirleyicisi, diyetle alınan sodyum yani tuz miktarıdır. Yüksek sodyum (günde 2 gram’dan fazla) ya da tuz (günde 5 gram’dan fazla) tüketimi, yüksek kan basıncı, artmış kalp hastalıkları ve inme riski oluşturur. Günümüzde yapılan son çalışmalarda da fala tuz kullanımı ve sağlık etkileri benzer sonuçlar vermektedir. Tuz tüketiminin azaltılması kan basıncının düşürülmesi ve dolayısı ile inme, kalp damar hastalıkları ve böbrek hastalıkları riskini azaltmasında en etkili yöntemlerden birisidir. Aşırı tuz tüketimi çocuk, erişkin ve yaşlı sağlığı ve birçok sağlık sorunu ile ilişkilendirilmektedir” şeklinde konuştu.

Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı.
Dünya Tuza Dikkat Haftası kapsamında stant kurularak halka yönelik bilgilendirmeler yapıldı.