Sağlık

Teknoloji bağımlılığına dikkat çekildi

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Rumeysa Hacısalihoğlu ve Sosyal Çalışmacı Miraçnur Altınok Koç tarafından Karasu Müftülüğü’ne bağlı Kuran Kurslarındaki kursiyerlere yönelik seminer verildi. Seminerde, Madde Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı konularında bilgilendirmeler yapıldı.
Bilgilendirme yapıldı
Karasu Müftülüğü’ne bağlı Kuran Kurslarındaki kursiyerlere yönelik seminer veren Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Rumeysa Hacısalihoğlu ve Sosyal Çalışmacı Miraçnur Altınok Koç, Madde Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı konularında bilgilendirmede bulundu. Hacısalihoğlu, “Bağımlılık bir maddenin ruhsal fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen kullanımın sürdürülmesi, alınma miktar ve sıklığının arttırılması, alınmadığı takdirde yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması sonucunda günlük hayatın sürdürülmesini imkansız hale getiren biyo-psiko-sosyal bir hastalıktır” dedi.
Zemin hazırlıyor
Sosyal medyanın aşırı kullanımının tehlikeli olduğunu belirten Koç, “Dijital oyun, akıllı telefon ve sosyal medyanın aşırı kullanımı gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkan uzun süreli ekran maruziyeti, davranışsal bağımlılıklara zemin hazırlıyor. Uzun süreli ekran maruziyetinin yalnızca psikolojik değil fizyolojik açıdan da olumsuz etkileri bulunuyor. Ekran maruziyeti ve buna bağlı olarak hareketsiz kalmak, başta çocuk ve gençler olmak üzere her yaştan kişide çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında etkili rol oynuyor. Ebeveynlerimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Seminerde, Madde Bağımlılığı ve Teknoloji Bağımlılığı konularında bilgilendirmeler yapıldı.