Sporda güvenlik

 

Erasmus+ Spor destekleri kapsamında Bulgaristan’dan BULSPORT Derneği koordinatörlüğünde ve KARGENÇ Kulübü’nün ortaklığında yürütülen sporda güvenlik konulu SafeSPORTevent adlı projenin yerel faaliyeti gerçekleştirildi.

 

BİLGİLENDİRİCİ SUNUM YAPILDI

Erasmus+ Spor destekleri kapsamında Bulgaristan’dan BULSPORT Derneği koordinatörlüğünde ve KARGENÇ Kulübü’nün ortaklığında yürütülen sporda güvenlik konulu SafeSPORTevent projenin yerel faaliyeti gerçekleştirildi. Faaliyette yereldeki beden eğitimi öğretmenleri, antrenörler ve spor görevlilerine yönelik bilgilendirici sunum yapıldı. Sporda emniyet ve e-güvenlik alanındaki fikirler, uygulamalar tartışıldı ve konuyla ilgili gelecekteki potansiyel gelişimi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Sunum öncesi, sırası ve sonrasında gerçekleştirilen anket çalışmasının rapor analizleri için veriler koordinatöre gönderildi.

 

TECRÜBEDEN İLHAM ALINDI

KARGENÇ Kulüp Başkanı Ersel Aydın, SafeSPORTevent projesinin, güvenliğin çok önemli olduğu ve spor sektörünün bir istisna olmadığı Avrupa ve dünya için birçok yaşanmış tecrübeden ilham aldığını belirtti. Aydın, “Proje, spor etkinliklerine katılan sporcuları, yetkilileri ve taraftarları belirli güvenlik protokolleri ile sağlık ve güvenlik tehlikelerinden korumayı amaçlayan Erasmus+ ortak finansmanlı bir girişimdir. Bu proje aynı zamanda spor etkinlikleri ve spor ortamında büyük insan gruplarının bir araya gelmesi için özel olarak hazırlanmış güvenlik protokollerinin hazırlanmasını hedefliyor” ifadelerini kullandı.

 

OLUMLU DEĞİŞİM SAĞLIYOR

Başkan Aydın, “Güvenlik için özel protokolleri birlikte oluşturma ve kullanma konusunda paydaşları güçlendirmek için, gönüllülerin ve yöneticilerin eğitim hareketliliği yoluyla bilgi ve becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir projedir. Sporda güvenlik alanında artan eğitim olanakları sayesinde SafeSPORTevent projesi, projeye çıktıkları sporla özgürce paylaşılacağı için Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan ile Türkiye’de ve aynı zamanda tüm Avrupa’da olumlu değişim sağlıyor” dedi.