KarasuSiyaset

Sorunlar halı altına süpürülüyor

 

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu ve yönetimi, Yenimahalle’yi ziyaret ederek Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı’dan, mendirek projesi hakkında bilgi aldı. “Deniz yaklaşık 40 metre kadar sahili yutmuş” diyen Sarıoğlu, “Ulaştırma Bakan Yardımcısı Karasu’ya geliyor ve bütün sorunlar halı altına süpürülüp hiçbir sorun yokmuş gibi gösteriliyor” ifadelerini de kullandı.

 

DENİZ SAHİLİ YUTMUŞ

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu ve yönetimi, Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı’dan, mendirek projesi hakkında bilgi aldı. Karasu’nun en güzel mahallelerinden olan fakat yetkililer tarafından Yenimahalle’nin unutulduğunu belirten Sarıoğlu, mahallenin yok sayıldığını söyledi. Sarıoğlu, “Mendirek projesinde ben yaptım oldu demek için bir şeyler yaptılar fakat başaramadılar. 2022 yılı programına Karasu Balıkçı Barınağı projesi alınmadı. Karasu Belediye Başkanı veya Karasu Kaymakamlığı liderliğinde acil önlem planı alınsın. En azından sivil toplum örgütlerinden veya burada birebir bu işin içinde olan kişilerden fikir alınsın. Yürüyüş yolunda ciddi çökmeler var daha vahimi deniz yaklaşık 40 metre kadar sahili yutmuş durumda” dedi.

 

BALIKÇI VE ESNAF MAĞDUR

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı’nın ve Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın Cuma günü Yenimahalle’ye yapmış oldukları ziyaretten sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların bilgisi olmadığını da belirten Sarıoğlu, “Mendirek projesinin tamamlanmamasından dolayı birçok balıkçı ve esnaf mağdur oldu. Fakat Cuma günü gelen yetkililer buranın balıkçılarını ve mağdur olan esnafı, halkı muhatap almıyor. Sorunları çözebilecek Ulaştırma Bakan Yardımcısı, Yenimahalle’ye geliyor ama halktan ısrarla uzaklaştırılıyor. Yetkililere haber verilmiyor veya balıkçılar sorunlarını anlatamıyor. Bakan bir yere gidince sorunu ona iletmek isteyen vatandaşlar engelleniyor. Bakan yardımcısının geldiği gün bütün sorunlar halı altına süpürülüp hiçbir sorun yokmuş gibi gösteriliyor” şeklinde konuştu.

 

KARASU’NUN GÜNAHI NE

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın sorunun çözümü dalga kıranlar olmasını belirtmesi üzerine, sorunun çözümünün o olmadığını söyleyen Başkan Sarıoğlu, “Karasu Belediye Başkanı dalga kıranın çözüm olacağını belirtmiş, Yenimahalle’nin kurtulmasının tek çözümü mendirek projesinin tamamlanmasıdır. Fakat tamamlanmıyor ve Karasu yetim olmaya devam ediyor. Türkiye genelini gezdiğinde içlerinde 5/6 tane tekne konulan mevkilerde dahi balıkçı barınağı var ama nedense Yenimahalle’de bu proje ertelenebiliyor. Karasu’nun günahı ne? Özel teknelerinde barınabileceği barınak yapılarak Karasu Belediyesi’ne de gelir kapısı açılabilir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

LOKOMOTİF MAHALLESİ

Türkiye’de başka Sakarya Nehri olmadığını ve tüm Türkiye’nin Sakarya Nehri’ni bildiğini belirten Sarıoğlu, “Sahil şeridi ve doğası ile bu kadar güzel olan ama bu kadar geri plana itilen başka ilçe yok. İlçenin içinde de en çok geri plana itilen mahalle Yenimahalle ve Yenimahalle ilçenin lokomotif mahallesi olabilir. Aslında o kadar güzel bir yer olabilir ki Yenimahalle, Türkiye genelinde konuşulabilir, herkes bir gidelim de bir görelim diyebilir” dedi. “Erken önlem alınmalı ve mendirek projesi biran önce tamamlanmalı” diyen Sarıoğlu, “Şu an havaların normal seyrettiği takdirde bu doğa olayları yaşanıyorsa havaların kötü olduğu zaman Yenimahalle sular altında kalacak. Kimse bu tehlikenin farkında değil. Yenimahalle’nin simgesi olan ilk fener denizde, ikinci fenerde eğer önlem alınmazsa dalgaların arasında yok olup gidecek” ifadelerini kullandı.