Sağlık

Seminer verildi

Seminer verildi

Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karapınar İlkokulu ve Ortaokulu, İnönü İlkokulu, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi ve Karasu SGM kursiyerlerine Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ilgili seminer verildi.

Dikkatli olunmalı

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ilgili Karasu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Karapınar İlkokulu ve Ortaokulu, İnönü İlkokulu, Karasu Atatürk Anadolu Lisesi ve Karasu SGM kursiyerlerine seminer verildi. Seminerde Karasu İlçe Sağlık Müdür Vekili Elif Ezirmik, bağ, bahçe orman gibi riskli alanlarda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Ayrıca bu tip alanlarda açık renkli kıyafetlerin giyilmesi daha koruyucu olacağını da ifade etti.

Enfeksiyon hastalığı

Ezirmik, “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığıdır” ifadelerini kullandı. Programın ardından katılımcılara broşür dağıtıldı.

 

Ezirmik, bağ, bahçe orman gibi riskli alanlarda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.