EğitimKarasu

Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu çevre dostu olacak

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de bin okulun çevre dostu olacağını duyurdu. Çevre dostu bin okul projesinde Karasu’dan tek okul olarak Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu yer aldı.

 

ÖĞRETMEN BİLİŞİM AĞI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de bin okulun çevre dostu olacağını belirterek okul öğretmenlerinin mesleki eğitimini desteklemek için “Öğretmen Bilişim Ağı” platformu oluşturduklarını söyledi. Çevre dostu bin okul projesi, Sakarya’daki ilçelerde birer okul, Karasu’da ise sadece Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu’nda yapılacak. İlçede tek okul olarak bu projede yer aldıkları için mutlu olduklarını belirten Okul Müdürü Ahmet Ova, “Bu proje kapsamında okulumuzu çevre dostu bir okul haline getireceğiz. Okulumuzdaki enerjiyi, verimli ve sürdürülebilir bir hale getirme peşindeyiz. Sıfır atık temalı projeyle çevreyle iç içe olan bir okul olmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER

Müdür Ova, “Bakanlığımız tarafından başlatılan bu proje öğrencilerimizin küçük yaşta bu bilinçle çevreye duyarlı bireyler olarak yetişmeleri için üretilecek olan bir projedir. Her ilçede bir okulda yapılan bu projede Karasu adına yer almak bizim için ayrı bir önem taşımaktadır” dedi. Ova, “Yağmur suları hem bahçede hem tuvaletlerde kullanılacak. Su tasarrufuyla ilgili mekanizmalar olacak. Lavabo bataryaları, aydınlatmalar değişecek. Yemekhanelerin gıda atıklarından gübre elde edilecek ve çiçek yetiştirilecek. Okul çatımızda güneş enerjisi panellerimiz olacak. Okullardaki kütüphanelerin tamamı geri dönüşüm yoluyla oluşturulmuş materyallerle kurulacak” dedi. Bahar Kaya