Siyaset

Seçmen nelere dikkat etmeli?

Seçmen nelere dikkat etmeli?

Seçmenler bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylaması için oylarını kullanacak. Peki, oy kullanma işlemi sırasında seçmenin dikkat etmesi gereken noktalar neler?

 

Seçmen bilgisi

Bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci tur oylaması için seçmen sandık başında. Oy kullanma işleminin doğru ve sağlıklı ilerlemesi için seçmenin dikkat etmesi gereken bazı durumlar da mevcut. Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, adrese gönderilen seçmen bilgi kağıdında yazan yer ve sandıkta oy verecek. Bu bilgilere e-Devlet üzerinden de erişilerek oy kullanılacak yer ve sandık numarası öğrenilebilecek. Tüm yurtta oy verme işlemi 17.00 itibariyle sona erecek.

Oy kullanma işlemi

Sandık başına gelen seçmen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının mevcut olduğu kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden biriyle oy kullanma işlemini gerçekleştirebilecek. Tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Seçmen oyuna mührü bastıktan ve zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

Geçersiz oy

Oy kullanma işleminin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için seçmenin doğru oy kullandığından emin olması da oldukça önemli. “Evet”, “Tercih” mührü basılmazsa, birden fazla adaya oy verilirse, oy pusulası bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılır veya koparılırsa, oy pusulası üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir işaret basılırsa, oy pusulası belirgin bir şekilde karalanırsa, zarftan işaret anlamı taşıyan herhangi bir madde çıkarsa kullanılan oy geçersiz olarak kaydedilecek.