Siyaset

Sakarya’da kimler başvuru yaptı

Sakarya’da kimler başvuru yaptı

Ak Parti’de aday adaylık süreci sona erdi. Sakarya’da başta büyükşehir olmak üzere pek çok isim aday adaylığı için görüşmeler yaptı. Ak Parti 2019 Yerel Seçimlerinde MHP’ye bırakılan Taraklı ile BBP tarafından kazanıldıktan sonra MHP tarafından idare edilen Hendek de dahil olmak üzere her ilçede başvuru kabul etti.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mevcut Başkan Ekrem Yüce doğal aday kabul edildiği için başvuruda bulunmadı. Yine benzer durumundan dolayı Yusuf Alemdar da başvuruda bulunmadı. Adaylık şansının yüksek olduğu konuşulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran ise görevinden ayrılmadı ve başvuruda bulunmadı. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için tek başvuru SASKİ eski Müdürü Rüstem Keleş’ten geldi.

En fazla başvuru Kocaali ve Arifiye’den yapıldı. Kocaali’de Ahmet Acar, Arifiye’de ise İsmail Karakullukçu üç dönemi tamamladıkları için büyük bir sürpriz olmazsa yeniden aday olamayacak. Bu iki ismin yerinde Ak Parti’den 11 kişi talip oldu.

İlçelere göre başvurular ise şu şekilde oldu:
Karasu: Kamil Özen, Yakup Altıntaş, Yakup Ayar, Zeki Yılmaz ve Ömer Babalıoğlu.
Kocaali: Sinan İngenç, Enver Çelik, Mehmet Abay, Abdulhamit Kulaç, Habip Gül, Turan Yüzücü, Ersan Demir, Basri Burak Ak, Ertan Yılmaz, Erdal Büyükkaya, Ali Koz.
Adapazarı: Abdullah Akpınar
Akyazı: Abdullah Talha Yıldırım, Murat Tepeçınar, Nail Kahveci, Sami Kafadar.
Arifiye: Hüseyin Remzi Adıyaman, Erkan Azman, Rıdvan Sezer, Yılmaz Çiğdem, Akın Aksakal, Nureddin Subaşı, Salih Kaya, Emrah Aslan, Dursun Murat Ak, Behlül Bayrak, Önder Karan.
Erenler: Erdal Köse, Erdal Yıldırım, Necmettin Kırık, Resul Erdoğan Yılmaz, Ömer Bektaş, Semiha Bafralıoğlu, Yusuf Türkhan, Harun Şen, Osman Karataş, Muhammet Kıratlı.
Ferizli: Bahattin Paşalı, Hakan Demirbaş, Ahmet Soğuk, Muhsin Zurnacı, Yüksel Kadıoğlu, Serhat Çiçek.
Geyve: Sabri Bölükbaşı, Turgay Akın, Selçuk Yıldız, Hasan Tahsin Dişli.
Hendek: Ali Kemal Sofu, Öcal Danyeri.
Kaynarca: Mustafa Özer, Ahmet Köseoğlu, Niyazi Ergün Öztürk, Kadir Yazgan, İbrahim Çakar, Selçuk Girgin, Recep Yerlikaya.
Karapürçek: İbrahim Bilici, Ümit Bodur, Musa Burnaz, Muhammet Çakırbaş, İsmail Hakkı Doğramacı, Fatih Mehniyar, Ertunç Öner, Ömer Yıldırım, Ali İhsan Tarım.
Pamukova: Adnan Çelik, Fatih Akın.
Sapanca: Arif Tanta, Ömer Susran Hunca, Yaşar Faruk Balkaya, Yunus Gümüşel, Yusuf İlker Şahin, Recayi Çapoğlu.
Serdivan: Osman Çelik, Nuri Oktay, Fatih Turan, Furkan Beşel, Mehmet Şehit, İlhan Yılmaz, Enver Tok, Özkan Çerlek, Adem Tok.
Söğütlü: Selçuk Kurt, Hüseyin Genç.
Taraklı: Şahin Akı, Arzu Tolun.