Karasu

Sahilde olaylı yıkım

Sahilde olaylı yıkım

Karasu Sahili’ndeki yapıların yıkımı ile ilgili alınan yürütmeyi durdurma kararı ortadan kalkınca yıkımlar başladı. Nostalji Bar’ın yıkımı esnasında konuşan Aziziye Mahallesi Muhtarı Besim Ömer Cengiz, yağmur altında yıkımın insafsız olduğunu, Karasu Belediye Başkanı İsmail Karakaş ise işin şova döküldüğünü söyledi.

Boynuna tüp bağladı

Karasu Sahil’de bulunan ruhsatsız yapıların yıkımı Karasu Belediyesi tarafından yapılıyor. Yapılarla ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasının ardından pazartesi günü Nostalji Bar’ın yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım esnasında kargaşa çıktı. Aziziye Mahallesi Muhtarı Besim Ömer Cengiz, yağmur altında yapılan yıkıma tepki gösterdi. Bar İşletmecisi Temel Can boynuna piknik tüpü bağladı ve yıkım yapan ekibi kendini yakmakla tehdit etti. Zabıta ekipleri ise ellerindeki kararı uygulamakla yükümlü olduklarını söyledi ve yıkım işlemine devam etti.

Hava şartları

Karasu Sahili’ndeki ruhsatsız yapıların yıkımına başlandı. Cuma günü belediyeden izin talep edildiğini ancak hava şartlarının söküm işlemlerine müsaade etmediğini söyleyen Aziziye Mahallesi Muhtarı Ömer Besim Cengiz, “Burası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Karasu Belediyesi bu kararın kaldırılması için üst mahkemeye başvurdu. Biz de yürütmenin durdurulmasına itiraz ettik. Ancak henüz bu konuda bir karar çıkmadı. Süreç tamamlanmadan yıkım işlemleri başlatıldı. Biz de ‘yıkarız, zararınız olursa tazmin ederiz’ deniyor” diye konuştu.

İzin aldık

İşletmenin yıkılması için Cuma günü Karasu Belediyesi tarafından işletmeye iki gün izin verildiğini söyleyen Muhtar Cengiz, “Bu süre içinde hava şartları kötüleşti. İki işletme için alınan izni uygulamaya çalıştık. Birinci işletme ahşap ağırlıklı olduğu için yıkılması kolay oldu. Ancak burası genel olarak demir aksam olduğu için yıkılması zor olacaktı. Bir de hava şartlarının ağırlaşmasından dolayı söküm işlemine başlanamadı. Aradık. Belediye Başkanımız Sayın İshak Sarı, Belediye Başkan Yardımcılarımız Sayın Hilmi Erbatan, Sayın İsmail Karakaş, Sayın Hüdaver Ağun telefona bile bakmıyor” dedi.

Anladık korkuyorsunuz

“Anladık tamam, korkuyorsunuz, verecek cevabınız yok” diyen Muhtar Cengiz, “Buradaki belediye personelleri af edersiniz sıçan gibi ıslanmış durumda. Siz bu insanlardan ne istiyorsunuz. Diyorsunuz ki ‘sökün.’ Yağmur yağıyor, fırtına var fırtına, neyi sökeceksiniz? Bakın benim üstüme. Sırılsıklamım. Hava açsın gönder ekiplerini gene sök. Bu havada bu insanlardan ne istiyorsunuz? Belediye ekipleri sırılsıklam oldu. Adamlar üşüyorlar hasta olacaklar. Hala yıkmanın peşindesiniz. Bu kadar mı insanlıktan yoksunsunuz? Yeter artık ya! Vallahi yeter billahi yeter” ifadelerini kullandı.

Tüp taktı ve benzin döktü

Nostalji Bar İşletmecisi Temel Can ise yıkım ekiplerini karşısında görünce boynuna piknik tüpleri astı ve üstüne benzin döktü. Yıkım işlemlerini engellemeye çalışan Temel Can, “Bu Karasu’da sanki sadece biz varmışız gibi muamele görüyoruz. 30-35 yıllık mekan burası. Ama benim yaptıklarımın ödülü buymuş. Teşekkür ediyorum. Ne diyeyim yani” dedi. Temel Can, yıkımı gerçekleştirilen mekanda molozların üstüne oturarak poz verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şova gerek yok

Kendisini arayan olmadığını söyleyen Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, “Söylendiği gibi beni arayan soran olmadı. Kimseden çekindiğimiz de yok. Yaptığımız işlem kanuna uygun. İşletmeciler yargıya başvurdu biz de hukuki sürecin tamamlanmasını bekledik. Süreç tamamlandıktan sonra yıkım işlemlerine başlayacağımızı bildirdik. Kendileri bizden iki gün ek süre istedi. Bu süre içinde yıkımı gerçekleştireceklerini söylediler. Ancak bu yönde bir adım atılmadığını gördük. Belediye yetkilileri de görevini yaptı” ifadelerini kullandı.

Hava bahane edilmemeli

Karasu’da cumartesi günü yağış olmadığını da dile getiren Başkan Yardımcısı Karakaş, “Cuma günü bize verilen dilekçede iki mekanın sökümü için iki gün süre istendi. Bu süre içinde yıkım işlemlerinin işletme sahipleri tarafından gerçekleştirileceği yazılı olarak beyan edildi. Mekanlardan bir tanesi söküm işlemlerini tamamladı. Diğeri ise bu konuda adım atmadı. Cumartesi günü Karasu’da yağış yoktu. Yıkım işlemi başlatılmış olsa yine bir iyi niyet ortaya konulmuş olurdu. ‘Nasılsa yıkamazlar’ mantığı ile hareket edilemez” şeklinde konuştu.