EğitimSağlık

Sağlıklı beslenme

 

Karasu Devlet Hastanesi’nde görevli Diyetisyen Özge İpek ve Aslı Düz, ilkokul çağında olan çocuklara sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi. Obeziteye dikkat çekmek için Karasu’daki üç okulu ziyaret edildi.

 

HAREKETSİZ YAŞAM

Karasu Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, Limandere İlkokulu ve TOKİ Demokrasi İlkokulu’nda beslenme eğitimi düzenlendi. Karasu Devlet Hastanesi’nden Diyetisyen Özge İpek ve Aslı Düze ile Müdür Yardımcısı Murat Saraç, okulları ziyarette bulunarak beslenme hakkında ilkokul çağındaki çocuklara bilgi verdi. TOKİ Demokrasi İlkokul Müdürü Ahmet Dursun, “Obezite maalesef ki günümüzün en yayın hastalıklarından biri. Koronavirüs pandemisinden dolayı daha da artan hareketsiz yaşam, çocuklarımızı çok fazla etkiledi” dedi.

KALORİLİ BESİNLER

TOKİ Demokrasi İlkokulu Müdürü Ahmet Dursun, “Obezite yüksek kalorili besinlerin aşırı tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Maalesef ki çocuklarımız akıllı cep telefonu, televizyon, bilgisayar, tablet gibi teknoloji aletlerine yoğunlaştığı için daha az hareket ediyor ve bu araçların başında daha fazla kalorili besinler tüketiyor. Bu aletler hayatımızı kolaylaştırsa da fiziksel aktivitelerin azalmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı. Dursun, sağlıklı beslenmenin küçük yaşlarda çocuklara öğretilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

HAZIR GIDALAR

Okul Müdürü Ahmet Dursun, bu konuda en çok ailelere sorumluluk düştüğünü söyledi. “Çocuklarımızı hazır gıdalardan uzak tutmalıyız” diyen Müdür Dursun, “Fast food yiyeceklerden uzak tutmalıyız. Çocuklarımız ne kadar küçük yaşta sağlıklı beslenmeyi öğrenirse bunu alışkanlık haline getirir ve ömrünü bu şekilde devam ettirir. Bu konuda okulumuza gelerek öğrencilerimizi bilgilendiren Karasu Devlet Hastanesi ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.