Karasu

Romanya seferleri başlıyor

Karasu Limanı’ndan Köstence’ye RO-RO Seferleri 3 Temmuz’da başlıyor. Başkan Altuğ, “Sakarya, Kuzey’in ardından ülkenin Avrupa’ya açılan önemli ihracat kapılarından biri olacak” dedi.

Önemli bir liman
Sakarya Karasu Limanı 3 Temmuz 2024 tarihinde Romanya, Köstence DP World Ro-Ro Limanı arasında Ro-Ro seferlerine başlıyor. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Karasu Limanı’ndan Romanya’nın Köstence Limanı’na başlayacak olan karşılıklı RO-RO seferlerine yönelik değerlendirmede bulundu. Başkan Altuğ 2019 yılından bu yana özellikle kuzey ülkelerine ulaşımda ülkenin Karadeniz’e açılan önemli kapılarının başında gelen Karasu Limanı’nın bu gelişmeyle Avrupa için de çok önemli bir liman olacağını belirtti.

Yeni seferler bekliyor
Altuğ, “Şehrimiz ve ülkemizin ihracatı ve uluslararası ticareti için önemli bir noktada bulunan Karasu Limanı’mız ile Romanya’nın Köstence Limanı arasında 3 Temmuz itibariyle karşılıklı RO-RO seferleri başlıyor, hayırlı olsun. SATSO olarak 2019 yılında Karasu Limanı içerisinde açtığımız hizmet ofisimiz ile RO-RO seferiyle başka limanlara gidecek araçlara o ülkelere giriş, yük boşaltma, yük alma ya da transit geçiş için kullanmayı olanak veren uluslararası geçiş belgesi (Dozvola) hizmeti veriyoruz ve ofisimiz Romanya seferi için de hazır halde yeni seferleri bekliyor” şeklinde konuştu.

Karasu Limanı’na büyük katkı
Sakarya, Ukrayna ve Rusya Limanları ile kuzey ülkelerine açılan kapı olmasının yanında Avrupa’ya da açılan bir kapı olacağını belirten Akgün, “Tek seferde tam 100 adet tır taşıyabilen bir gemi haftada karşılıklı olarak dört sefer düzenleyecek. 2024 yılının son çeyreğinde ikinci geminin de faaliyete geçirilmesi ile haftada yedi sefere çıkacak. Tek gemi ile yılda 175 sefer, ikinci geminin de hizmete alınmasıyla yılda 350 sefer yapılacak ve yılda 65 ile 100 bin araca hizmet verilecek. Karasu Demiryolu Karasu Limanı’nın gelişen potansiyeline büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

12 saat içerisinde varacak
Başkan Altuğ, “Bu yeni hat ile Batı-Orta ve Doğu Avrupa’dan ve aynı zamanda Kuzey ülkelerden Köstence Limanı kullanılarak Karasu Limanı’na gelen araçların üçüncü ülkelere gitmek için ülkemizi transit olarak daha fazla kullanmasının önü açılacak ve hızlı ve maliyeti düşük güzergâh alternatifi sunulacak. İlimiz tüm stratejik karayolu ve otoyolların kesiştiği, büyük üretici metropollerin arasında olması sebebiyle ile ciddi önemli bir stratejik konuma sahiptir. Türkiye’nin herhangi bir noktasından çıkan bir araç Karasu Limanı’na gemiye bindikten sonra 12 saat içerisinde Köstence Limanı’na varmış olacak” şeklinde konuştu.

Kaza önleyecek
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, “Aracın tek seferde azami gidebileceği takometresi sıfırlanmış, tır şoförü dinlenmiş, fazla km yapmadığı için yıpranmamış ve olası kazaların önüne geçilmiş durumda, en önemlisi de sınır kapılarında kaybedilen zamanı geri kazanmış şekilde seferi gerçekleştirmiş olacaktır. Karasu Demiryolu’nun tamamlanması gerektiği konusundaki gündemimiz de Karasu Demiryolu ve limanımızın birleştirilmesinin ilimizin ve ülkemizin ekonomisine önemli getirileri olacağını ön görmemiz amacıyladır” ifadelerini kullandı.

Başkan Altuğ, “Ülkenin Avrupa’ya açılan önemli ihracat kapılarından biri olacak” dedi.
Altuğ, “Karasu Limanı’na gemiye bindikten sonra 12 saat içerisinde Köstence Limanı’na varmış olacak” dedi.
Altuğ, Karasu Limanı’nın bu gelişmeyle Avrupa için de çok önemli bir liman olacağını belirtti.