KarasuSağlık

Raporlu ilaç kullananlar dikkat

 

Karasu Merkez Eczanesi sahibi Uzman Eczacı Samet Altuntaş, kronik hastaların raporlu ilaç sürelerini takip etmeleri için vatandaşa çağrıda bulundu. Altuntaş, “Kronik hastalık raporlarında bazı ilaçlarda rapor süreleri artık uzamayacak. Vatandaşın mağdur olmaması için raporlarını yenilemesi gerekiyor” dedi.

 

AVANTAJ SAĞLANMIŞTI

Karasu Merkez Eczanesi sahibi Uzman Eczacı Samet Altuntaş, kronik hastaların raporlu ilaç sürelerini takip etmeleri için vatandaşa çağrıda bulundu. Altuntaş, “Önceden raporlu ilaç kullananların doktor tarafından muayene edilip reçetenin doktor tarafından yazılması gerekiyordu. Pandemi sürecinin başlaması ile birlikte yaklaşık 2 yıldır kronik hastalığına bağlı olarak raporlu ilaç kullanan hastaların ilaçlarını doktordan reçete yazmadan ve raporun bitimine bağlı kalmaksızın eczanelerden ilaçlarını alma avantajı sağlanmıştı. Raporlu ilaçların süresi 1 yıldı. 1 yılı geçtikten sonra kullanılan ilaçlara tekrar rapor yazılması gerekiyordu. Ancak pandemi döneminde bu durum değişmişti” ifadelerini kullandı.

 

VATANDAŞ MAĞDUR OLMASIN

Altuntaş, “Pandemi sürecinde olduğumuzdan dolayı raporlu ilaçların süreleri uzatılmıştı. 2022 yılına girilmesi ile ilaçların rapor sürelerinin uzatılmaması kararı alındı. 31 Aralık’ta rapor süresi dolan ilaçlar, böbrek hormonu ilaçları, büyüme hormonu ilaçları ve romatoid artrit. Bu ilaçları kullanan hastaların raporlarını hastaneye giderek yenilemesi gerekmektedir. Rapor süreleri 28 Şubat’a kadar uzayan ilaçlar ise, hepatit B ilaçları, kanser ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, göz hastalıkları ilaçları ve kan faktör ilaçlarını kapsıyor. Saymadığımız tansiyon, diyabet, kalp ve diğer ilaç grupları rapor süreleri Nisan ayının sonuna kadar uzatıldı. Hastalarımız mağdur olmadan eczaneden ilaçlarını alabilirler” şeklinde konuştu.  Bahar Kaya