KarasuSiyaset

Özkoç’tan ziyaret

 

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili ve Meclis Grup Başkanvekili Engin Özkoç, beraberindeki heyet ile birlikte Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kerim Uyar’ı ziyaret etti.

 

MALİYET BEL BÜKÜYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili ve Meclis Grup Başkanvekili Engin Özkoç, beraberindeki heyet ile birlikte Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık ile Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kerim Uyar’ı makamında ziyaret etti. Özkoç, ilk olarak Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık’ı ziyaret etti. Özkoç, “7 yıldır bu görevi icra ediyorum. İlk defa bir milletvekilini odamızda ağırladığım için ayrı bir mutluluk duyuyorum” dedi. “Ülkemizin şimdiki durumu belli” diyen Arık, “Çiftçinin girdi maliyeti bel büküyor. Biz bu süreçte elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Taşın altına elimizi değil yeri geldi gövdemizi koyduk” dedi.

 

ORTALIK YANGIN YERİ

Ortalık yangın yeri” diyen Arık, “Pazarın pahalılığı, girdi maliyeti, akaryakıt zamları çiftçi arkadaşları bunaltmış durumda. Çiftçiler ‘biz üretiriz çabalarız ama ürün aynı fiyatta kalır mı’ sorusunu soruyorlar. Pahalı bir şekilde üretirsin ama satmaya geldiğinde fiyatlar düşünce ne olacak diye düşünüyorlar” dedi. Arık, “Fındık üretici gübre atmazsa kendini idare edebilir. Ama buğdayı, arpayı, mısırı taban gübresi kullanmadan verim alma şansı yok” ifadelerini kullandı. Başkan Arık, “Üzerimizde bir ölü toprağı var sanki. Çözüm noktaları konusunda iradeyi bir siyasi gücün yapması gerekiyor. Sadece bizim uğraşmamız ile bu konu çözülmüyor” ifadelerini kullandı.

 

TARIMA TEŞVİK

Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Ziraat Odalarının bizde ayrı bir yeri var. Bu odaların ziyaret edilip sorunlarının dinlenilmesi gerekiyor. Çünkü çiftçimizin, üreticimizin sorunları hat safhada” dedi. Özkoç, “Her şeye sahibiz ama doğru yönetilmesi ve doğru bir şekilde idare edilmesi gerekiyor. 21. yüzyılda kimse gübreyi dışardan almıyor. Tohumu dışardan almak Türkiye’ye yakışmıyor. Bizim ata tohumumuz var. Dünyaya tohumu bizim satmamız lazım. Tarım ülkesi olarak Türkiye çok verimli topraklara sahip. İlk önce tarıma teşvik edeceksin. Çiftçilere olan borcunu ödeyeceksin. Onları borçlandırmayacaksın. Tarım işçilerini borçlandırarak onlardan verim alamazsın” şeklinde konuştu.

 

YAPACAKLARIMIZ BELLİ

Girdi fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor” diyen Vekil Engin Özkoç, “Gübreyi ucuza mal edip vermen gerekiyor. Mazot fiyatlarında ÖTV ve KDV almaman gerekiyor. Üretemememizin meselesi bu. Rahmetli Demirel’in bir sözü var, ‘Türkiye’yi değil biz dünyayı besleyeceğiz’ derdi. Bizim bunu yapma kabiliyetimiz var ama böyle bir irade gösterilmiyor. Bunları yaparsak çiftçi rahatlayacak. Çiftçinin rahatlaması demek esnafın rahatlaması demektir. İktidar Millet İttifakına nasip olursa, ilk 2 yıl yapacaklarımız bugünden belli” sözlerini kullandı. Arık’a çalışmalarında başarılar dileyen Özkoç, ziyaretine Karasu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kerim Uyar ile devam etti.

 

GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Şoförler Odası’nı ziyaret eden Vekil Özkoç, şoför esnafının sıkıntılarını da yakından takip ettiklerini belirti. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Bir ülkenin en önemli sektörlerinden biri de lojistiktir. Lojistik sektörünün düzgün işlemesi demek ticaretin düzgün işlemesidir. Şoförlerin bu kadar görmezden geliniyor olmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Topyekün Türkiye’yi ilgilendiren bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Ekonomik bir sıkıntı var ve bu sıkıntı doğru yönetilmemekten kaynaklanıyor. Çözüm yolu ise ülkenin doğru yönetilmesi, istikrarlı yönetilmesi, ülkenin kaynaklarının adaletli bir şekilde paylaşılması gerekiyor. Türkiye’de adaletin tesis edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

ŞOFÖR ESNAFI SIKINTIDA

Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Kerim Uyar, kendisini ziyarette bulunan Özkoç’a teşekkür etti. Uyar, şoför esnafının zor durumda olduğunu ve mazota gelen artışın can yaktığını belirtti. Uyar, “Sıkıntıdayız. Arabacıyı kendimiz desteklemeye çalışıyoruz. Ama ne kadar böyle devam edecek bilmiyoruz. İnşallah bu durumun düzelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Ücretsiz kartlarla ilgili ödenen miktarında 4 yıldır bin TL olduğunu belirten Uyar, bu konuda düzenleme yapılması için dosya hazırladıklarını ve Ankara’ya gönderdiklerini belirtti. Özkoç ise bu konuyla ilgileneceğini ve süreci hızlandırmak için çalışma yapacağını söyleyerek ziyaretini sonlandırdı.