Siyaset

Özkoç Kuzey’in sorularını yanıtladı

Özkoç Kuzey’in sorularını yanıtladı

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Sakarya Kuzey’in konuğu oldu. Altılı Masa’nın amacını, önümüzdeki dönem Sakarya’dan milletvekili adayı olup olmayacağını, CHP listesinde Kuzey’den aday çıkıp çıkmayacağını, seçimden sonra İç İşleri Bakanlığı ile ilgili ne düşündüğünü ilk kez Kuzey okurlarına anlattı. İşte merak edilenler:

 

Koalisyon ittifak

Karasu ziyareti kapsamında Sakarya Kuzey Gazetesi’ne konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Remzi Akbaş ve muhabirlerimizin sorularını yanıtladı. Altılı Masa’nın Türkiye’nin umudu olduğunu söyleyen Özkoç “Birbirine benzemeyen altı parti ne için bir araya geldi? Türkiye için. ‘Başkanlık Sistemi’nden önce koalisyonlar vardı. Ülkede istikrarsızlık oluyordu’ diyorlar. Şimdi de ittifaklar var. Yani sadece isim değişti. İttifak ile istikrar olduğunu söyleyenler koalisyon ile istikrarın bozulacağını nasıl söyleyebilir” dedi.

Altılı Masa’nın amacı

Altılı Masa’nın amacının güçlendirilmiş şekilde parlamenter sistemi geriye getirmek olduğunu söyleyen Özkoç, “Biz ülkeyi, kim olursa olsun tek adam rejiminden kurtaracağız. Bir kişinin her şeyi bildiği ve her konuda karar alabilecek yetide olduğu bir yönetim anlayışını değiştirmek istiyoruz. Herkesin söz sahibi olduğu, yönetimde herkesin talep ve beklentilerinin değerlendirildiği, toplumun her kesiminin yönetime dahil edildiği bir sistem getirmeyi amaçlıyoruz. Ana amacımız da bu olacak. Yüzde elli artı 1 alan parti ülkenin tamamı hakkında karar almamalı. Herkes kendini güvende hissetmeli ve yüzde bir oy alan parti de ülke için söz söyleme hakkına sahip olmalı” diye konuştu.

SİHA karşıtı değiliz

Altılı Masa’nın milli savunma ile ilgili kazanımlara zarar vereceği ile ilgili kaygıların da yersiz olduğunu söyleyen Özkoç, “Bir iktidar kendi ülkesinin kazanımlarından vazgeçemez. Bizim de bu şekilde bir anlayışımız olamaz. Bizim SİHA karşıtlığımız yok. Yerli tankın üretilmesi için biz defalarca girişimde bulunduk. Biz muhalefetteyken kazanılmış değerlerimizin kaybedilmemesi için mücadele eden bir yapıdayız. Tank Palet Fabrikası için benden fazla uğraşan vekil gördünüz mü? Bugün yerli ve milli olmaktan bahsedenler Tank Palet yabancılara satılırken neredeydi? Hangi tarafı savunuyordu? Ona bir bakmak lazım. Biz her şeyi yerli, her anlamda güçlü bir savunma sanayi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakanlığa yetkinim

İç İşleri Bakanı olmak için yurt dışında eğitim alıp almadığına ilişkin bir soru üzerine ise Özkoç, “Ben 26 yaşından bu yana siyasetin içinde yer alıyorum. Bulunduğum hemen her kurumda yönetici pozisyonunda yer aldım. Siyasi birikimimin de yeterli olduğunu biliyorum. Bir göreve geldiğimde o görevi yapabilecek yetide olmak için gayret ederim. Milletvekilliği yaparken bir yandan da Adalet Meslek Yüksekokulu’nu bitirdim. İç İşleri Bakanlığı yapacak kadar birikime de sahibim. Bir başka bakanlık söz konusu olması durumunda da yeterliliğimin farkındayım. Eğer seçimi bizim adayımız kazanır ve bize de bir bakanlık uygun görülürse bu görevi layığı ile yerine getirebilecek durumda olduğumu biliyorum” ifadelerini kullandı.

Birleştirilmiş liste

Altılı Masa’nın birleştirilmiş milletvekili listesi üzerinde de çalıştığını söyleyen Engin Özkoç, Sakarya’da listelerin birleştirilme ihtimali ile ilgili olarak da, “39 ilde ortak liste ile seçime gidilmesi Altılı Masa’nın gündeminde. Bu şu şekilde olacak: Hangi parti hangi ilde daha yüksek oy oranı yakalamışsa seçime onun listesi altında gidilecek. Listede oyları ile orantılı olarak milletvekili adayları dağıtılacak. Sakarya da liste birleştirilmesi içinde düşünülen iller arasında yüksek ihtimalle yer alır. Sakarya’da aday dağılımının nasıl olacağını ise liste birleştirmesi yapılırsa ondan sonra konuşuruz. Şimdilik bir şey söylemek çok uygun olmaz” ifadelerini kullandı.

Nereden aday olacak

Kendisinin Ankara veya İstanbul’dan aday olma ihtimali ile ilgili konuya da açıklık getiren Engin Özkoç, “Genel Başkanlar listelerini yaparken bazı isimler ile ilgili özel tasarrufta bulunur. Grup başkanvekilleri ve genel başkan yardımcıları kendi illeri dışında aday gösterilebilir. Burada genel başkanların inisiyatifi kadar, kendi illerinin beklentileri de önemlidir. Genel başkanlar bu konuda inisiyatif alırken, bu kişilerin illerinden gelen talepleri de değerlendirir. Ancak ilden de genel merkezden de bu konu bu isimlerin kendilerine de bırakılabilir. Bana bırakılırsa ben bu şehrin çocuğuyum. Ben Sakarya’dan aday olmak isterim. Ancak son söz Sakarya’nın ve Genel Başkanımızın” şeklinde konuştu.

Kuzey de sahip çıkarsa

Kuzey bölgesinden milletvekili çıkması ile ilgili bir beklenti oluştuğu hatırlatıldığında ise Özkoç, “Cumhuriyet Halk Parti 7 Haziran 2015 Seçimlerinde Kuzey’den aday çıkardı. Bu aday seçilebilecek yere konuldu. Beklenen oyu alamadık. Ancak ısrar ettik 1 Kasım Seçimlerinde de aynı yerde Kuzey adayını değerlendirdik. Yine beklediğimiz desteği göremedik. Önümüzdeki dönem Kuzey bölgesinden bir adayın listede yer alması için gayret edeceğiz. Ancak Kuzey’in de kendi adayına sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde bölgeden aday göstermek için ısrarda bulunmak yersiz olacaktır” diye konuştu.

Tarihi bir seçim

Önümüzdeki seçimin tarihi nitelik taşıdığını sözlerine ekleyen Özkoç, “Seçmenden sadece doğru değerlendirmede bulunmalarını istiyorum. Bizim adımız Anayasa’da ‘milletvekili’ olarak değil, ‘yasa koyucu’ olarak geçiyor. Bizler yasa koyucu olarak sizin çocuklarınızın nerede öleceğine karar veriyoruz. Bu çok ciddi bir mesuliyet. Irak Tezkeresi geliyor, hop, el kaldırıyor. Sonra çocuklarımız şehit oluyor. Bu mesuliyeti taşıyamayacak kişileri Meclis’e göndermesinler. Beş yıl milletvekili yaptığı halde tek bir kanun teklifinde imzanı olmayan vekiller var. İnanır mısınız, beş yıl içinde beş kez Genel Kurul’a katılmayan vekil var. Bu gibilerin olduğu listelere oy vermek de vebal almaktır” ifadelerini kullandı.

 

Özkoç, Sakarya Kuzey’in konuğu oldu.
Özkoç, “Önümüzdeki dönem Kuzey bölgesinden bir adayın listede yer alması için gayret edeceğiz” dedi.
Engin Özkoç, vatandaşların oy kullanırken iyi değerlendirme yapmalarını istedi.