EğitimKarasu

Öğrenciler geleceğe hazırlanıyor

 

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu, Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi’nde yapılan çalışmalarla öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Okul Müdürü Ahmet Ova, “Yolumuz uzun, eksiklerimiz var ama hayallerimiz ve çabamız her şeyin ötesinde” dedi.

 

GELECEĞİ KODLUYORUZ

Karasu Şehit Ferhat Sözer Ortaokulu öğrencileri, Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi’nde, bilişim teknolojileri ve yazılım derslerini Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ramazan Akyüz ve Müdür Yardımcısı Muharrem Aydın önderliğinde işliyor. Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi hakkında bilgi veren Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ramazan Akyüz, “Okulumuzda, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi teori ve uygulamalı olarak işlenmektedir. 5. ve 6. sınıflarda zorunlu ders olarak verilen bu dersi, 7. sınıf öğrencilerimizin de seçmeli ders olarak almasına olanak sağlıyoruz. Dersler, her iki öğrencinin bir bilgisayarı kullanabilmesine imkan tanıyan Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi’nde yapılmaktadır. Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesi’nde internet bağlantısı ve etkileşimli tahta mevcuttur. 6. sınıf öğrencilerimize scratch platformunda eğitim vererek kodlama becerilerini bir üst seviyeye çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

GELİŞİM DÜZEYİ

Akyüz, “Kendi oyununu dilediği gibi kodlayan, istediği animasyonları hazırlayabilen öğrenciler sadece tüketen değil üreten olma yolunda da gelişim gösteriyor. Derslerde temel bilgisayar becerilerinin yanı sıra programlama, animasyon, oyun tasarımı-oyun programlama, robotik-arduino çalışmaları da yer almaktadır” dedi. Okulun Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı Muharrem Aydın ise, “5. sınıf öğrencilerimize temel bilgisayar becerilerini öğrettikten sonra yazılım konusuna giriş yapıyoruz. Kodlamanın temelini ve mantığını oyun tabanlı olarak Code.org platformunu kullanarak öğretiyoruz. Her öğrencinin kendi hızında ilerlemesine ve gelişmesine imkan veren bu ortama öğrencilerimizi kaydettikten sonra kendi şifremizle giriş yaparak öğrencilerimizin gelişim düzeylerini takip ediyoruz” dedi.

KODLA BÜYÜ

Aydın, “7. sınıf öğrencilerine seçmeli olarak verdiğimiz bu derste ise kodla büyü platformunda en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan python programlama dilinin temellerini öğretiyoruz. Güncel fiyatı yıllık aboneliği 239 TL olan kodris üyeliğini öğrencilerimize ücretsiz olarak temin ediyoruz. Okulun kendi imkanlarıyla oluşturduğu bu atölyemiz için Okul Müdürü Ahmet Ova ’ya teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamada bulundu. Okul Müdür Ahmet Ova ise, “Robotik Kodlama ve Yazılım Atölyesini her zaman öğrencilerimizin kullanabilmesi için açık tutuyoruz. Öğrencilerimize, öğle araları ve boş olan zamanlarında bu sınıfı kullanabilmelerine de olanak sağlıyoruz” diye belirtti.

YOLUMUZ UZUN

Ova, “Hedefimiz, öğrencilerimizin geliştirdiği içerikler sayesinde, okulumuzun adını sırasıyla ilçe, il ve ülke genelinde duyurmaktır. Bir ülkenin en büyük gücünün yetişmiş, eğitilmiş insan olduğunun bilincindeyiz. Sürekli değişen dünyada da yetişmiş insan özellikleri ve eğitimi için önemli edinimlerden biri olan bilişim okuryazarlığı ve kodlama bilgisi ve becerisi olmazsa olmazlardan biridir. Biliyorum ki bu çabaların sürekliliği, öğrencilerimizin yazılım sektöründe başarılı bireyler olması ve ülkemize büyük katma değer sağlayan bir sektör yaratmaları için sadece başlangıç. Yolumuz uzun, eksiklerimiz var ama hayallerimiz ve çabamız her şeyin ötesinde” ifadelerini kullandı.