Karasu

Nehre 5 bin mersin balığı

Nehre 5 bin mersin balığı

Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan mersin balığı popülasyonunu artırmak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 500 balık nehre salındı. Saklı Bahçe’den denize salınan balıkların avlanmaları ise yasaklanmış durumda.

Tören düzenlendi

Karadeniz’in en eski fosil balıklarından biri olan mersin balığının neslinin devamı ve popülasyonun yükselmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 500 balık nehre salındı. Saklı Bahçe’de yapılan programa Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İl Tarım Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Gökhan, Su Ürünleri Şube Müdürü Alper Alp, Karasu Liman Başkanı Gürkan Peker, Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Ağun, Ak Parti Karasu İlçe Başkanı Recep Aksu, Karasu Belediye Meclis Üyesi Şakir Şen de katıldı.

Popülasyon önemli

Karadeniz’deki mersin balığı popülasyonunu artırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında Sakarya Nehri’ne 5 bin balık bırakıldı. Amasya Suluova’daki Tarım Orman İl Müdürlüğü’ne ait mersin balığı üretim tesisinden Samsun’a 5 bin Sakarya’ya 5 bin balık teslim edildi. 3 bin mersin balığı da Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne verildi. Balıkların yaşama imkanı olan nehirlere atılması ve Karadeniz’deki mersin balığı popülasyonunun artırılması amaçlanıyor.

Sakarya, Kızılırmak ve Yeşilırmak

Mersin balığının yaşaması için Karadeniz’e dökülen üç ırmak öne çıkıyor. Bunlar Sakarya, Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirleri. Yapılan balıklandırma çalışmaları sonucunda Karadeniz’e dökülen nehirlere bırakılacak yavru mersin balıklarının azalan stokları yenileyeceği düşünülerek başta Sakarya, Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerine yavru balık atmak için çabaları hızlandırıldı. Bu balıkların stoklarının eski hale getirilmesi için yavru balıkların nehirlere atılmasının hızlandırılması, yavru balıkların yakalanmaması ve bunun için balıkçıların bilinçlendirilmesi, nehirlerin kirletilmemesi, yöre halkına çevre ve denizlerin korunması için bilinç kazandırılması festivalin esas amaçları arasında yer alıyor.