EğitimKocaali

Mutlu çocuklarla içiniz rahat olsun

 

Karasu Mutlu Çocuklar Kreş ve Gündüz Bakım Evi Müdürü Ayşegül Kılıçaslan, anasınıfına çocuklarını gönderen ebeveynlerin, kurum ile iş birliği içerisinde olması gerektiğini belirterek açıklamalarda bulundu. Kılıçaslan, “Oryantasyon sürecinde velilerimiz sabırlı olmalıdır” dedi.

 

ORYANTASYON SÜRECİ ÖNEMLİ

Karasu Mutlu Çocuklar Kreş ve Gündüz Bakım Evi ile hem ailelerin hem de çocukların mutlu olduğunu belirten Okul Müdürü Ayşegül Kılıçaslan, “Oryantasyon süreci çok önemlidir. Velilerimizden en çok aldığımız sorular oryantasyon sürecinde bir ay yeterli midir? Bu süreç her çocukta farklı işliyor. Bir hafta – 10 gün yeter mi gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. Bazı çocuklar 3 günde uyumlanır, bazı çocukların süreci daha uzun sürer. Burada önemli olan kurum ile iş birliği yapmaktır. Onlar sizi yönlendirecektir. Başlangıçta okulun bekleme yerinde durmalarını öneriyoruz. Bu birkaç gün sürüyor ve çocuğun okulda geçirdiği sürede 1 saat civarında oluyor” dedi.

KESİNLİKLE ZORLAMIYORUZ

Okula uyum sağlama sürecinde çocukları kesinlikle zorlamadıklarını belirten Kılıçaslan, “Çocuklarımızı kesinlikle ‘Çok ağlayıp sınıfa girmek istemezse zorlamıyoruz.’ Önemli olan okul ortamında bizlere alışması, güven duyması. Kademeli şekilde süreyi arttırıyoruz ve veliyi okulun dışına alıyoruz. Anne giderken çocuğa hangi saatte alacağına dair söz verdiyse sözünü tutmasını bekliyor, çocuğu da mutlaka bilgilendiriyoruz. Verdiğiniz sözleri tutmanız çocuğun güven kazanması açısından önemli. ‘Okula ağlamadan gidersen sana şunu alacağım’ gibi vaatlerde bulunmaktan şiddetle kaçınıyoruz” ifadelerini kullandı.

İLETİŞİM ÖNEMLİ

Sürekli ağlayan çocuğa veli olarak tutumumuz nasıl olmalı” sorusunu çok duyduklarını da söyleyen Kılıçaslan, “Çocuğun ağlamaları dikkate alınmalı. Ağlama nedeni öğrenilirken yönlendirme yapılmamalı. Ağlama nedenine ilişkin regl bir sonuç elde edebilmek için tarafsız davranılmalıdır. Çocuğun okul ağlamalarının nedenleri arasında yalnız kalma, terkedilmiş olma, öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılamayacağına dair endişeleri yer alıyor olabilir. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin karşılıklı iletişim halinde kaygıları ortadan kaldırması önemli bir davranıştır” dedi.

GELİŞİMLERİNE KATKI SAĞLIYOR

Anaokuluna başlayan çocuklar ile başlamayan çocuklar arasında çok büyük bir fark olduğunu belirten Kılıçaslan, “ ‘Kıyamıyorum zaten hayatları hep okul ile devam edecek’ gibi düşüncelerden anne-baba olarak uzaklaşmalıyız. Sosyalleşmek çocuk için bir ihtiyaçtır. Beyin gelişiminin yüzde 80’i, 0-6 yaşta tamamlanıyor ve çocuklar sosyal ortamlarında akran etkileşimi ile uzman öğretmen rehberliğinde bu gelişim sürecini tamamlıyor. Bu sürece erken başlayan çocuklar gelişim evresini daha erken bir süreçte tamamlamaya başlamış oluyor” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı