Kocaali

Motor tutkunları Kocaali’de buluşacak

 

Kocaali Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz Salı günü gerçekleştirildi. Gündem dışı söz alan Belediye Meclis Üyesi Emre Yılmaz Kocaali Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenmesi planlanan motokros enduro ve bisiklet etkinlikleri ile ilgili sunum yaptı. Yılmaz, Kocaali’yi motor ve bisiklet sporları için profesyonel etap haline getirmek istediklerini söyledi.

 

AMACIMIZ ETKİN TANITIM

Kocaali Belediyesi’nin geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündem dışı söz alan Belediye Meclis Üyesi Emre Yılmaz Kocaali Belediyesi’nin öncülüğünde Kocaali’de düzenlenmesi planlanan motokros enduro ve bisiklet etkinlikleri ile ilgili bilgilendirme yaptı. Düzenlenecek etkinliklerin Kocaali’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Yılmaz “Yaklaşık üç dört aydır sürdürdüğümüz görüşmelerin ardından pandemiden dolayı biraz uzamış olsa da şartlarımız netleşti. Bu yıl 4 Temmuz tarihinde sahilimizde motokros enduro etkinliği düzenlemeyi düşünüyoruz. Kesinlikle sahile çevreye insana zarar vermeyecek şekilde bir etkinlik olacak. Bunun en büyük amacı Kocaali’mizin tanıtımına katkı sağlamak.Ve büyük firmaları sponsorluklarla ilçemize getirip daha iyi tanıtım yapabilmek. Örneğin bu proje Antalya’nın Alanya ilçesinde profesyonel olarak her yıl geleneksel olarak yapılıyor. Sadece bu yıl Avrupa Birliği ülkelerinden 126 tane katılımcı geldi. Biz de dünya çapında bilinirliği olan Redbull başta olmak üzere birçok motor ekipmanı tedarikçisi firma ile anlaştık. Sponsor oldular gelecekler, stant açıp ürün dağıtımı yapacaklar. Yakın çevremizden lisanslı sporcularla görüştük. Etkinliklere katılabilmek için güney sahillerine ve Avrupa ülkelerine gittiklerini söylediler. Biz de elimizdeki imkanları sunduk, çok beğendiler. Bu yıl için amatör bir etkinlik olacak ancak hedefimiz önümüzdeki yıl için federasyona başvurup Kocaali’yi profesyonel liglere etap olarak yazdırabilmek. Bununla alakalı olarak İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği var. Ayrıca Gençlik Spor Müdürlüğümüzün Ağustos ayı içerisinde düzenleyeceği bisiklet etkinliğini biz de belediye olarak destekleyip daha büyük firmaların sponsorluğunda daha büyük çaplı bir organizasyon haline getirmeyi planlıyoruz. Biz burada sadece güzergah, etap belirleme, zemin düzenleme, izleme terası, özel etkinlik gösteri alanı gibi konularda destek veriyoruz. Diğer her şeyi kendileri yapıyorlar, dolayısı ile ilçemizin tanıtımını da onlar yapmış oluyor. İlçemizin tanıtımına büyük katkısı olacağını düşünüyoruz” dedi.

TAKİPÇİ VE DESTEKÇİSİYİZ

Maden Deresi’nde rafting organizasyonunun planlandığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Acar “Türkiye genelinde federasyonun, Spor İl Müdürlüğü’nün, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşı olacağı bir rafting organizasyonunun yanı sıra az önce sunum yaptığımız motokros ve bisiklet etkinliklerinin ilçemizdeki bu üç dört aylık dönemde ciddi hareketlenmelere ve Kocaali’mizin ulusal ve uluslararası bazda tanıtımına vesile olacağı kanaatindeyim. İnşallah, elbette amacımız hayatın bir an önce normal akışına dönmesi ve sıkıntılarımızdan biran önce kurtulup moralmen kendimize gelmek. Ve ardından da bu güzel etkinlikleri hayat geçirebilmek. Belediye olarak tanıtımımıza katkı sağlayacak  tüm etkinlik ve organizasyonların takipçisi ve destekçisiyiz” şeklinde konuştu.

OY BİRLİĞİ

Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine 17.05.2021 tarih ve 73 sayılı meclis kararı ile imar komisyonuna havale edilen; Sakarya İli, Kocaali İlçesi Ağalar, Alandere, Hızar, Merkez, Karşı, Yalı, Yayla ve Yenimahalle mahallelerinin sınırların tescilinin “uygun olacağına” dair 21.05.2021 tarih ve 2021/11 sayılı imar komisyon raporu konulu birinci madde komisyondan geldiği şekli ile oy birliği ile kabul edildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine Kocaali (merkez) İlçesi, 1. Etap 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı içerisinde, Karşı Mahallesi, 4167 No’lu parselin doğusundan geçmekte olan 7 metre genişliğindeki yaya yolu güzergahının düzenlenmesine ilişkin “1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği” talebinin 26.05.2021 tarih ve e.1718 sayılı yazı ile meclis’e sunulması konulu ikinci madde ile Fen işleri Müdürlüğü’nün talebi Üzerine Kocaali (merkez) İlçesi, 1. Etap 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı içerisinde, Alandere Mahallesi, 863 No’lu parselde yapı yapılabilmesi amacıyla kuzeyinde bulunan imar hattının düzenlemesine yönelik “1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği” talebinin 27.05.2021 tarih ve e.1748 sayılı yazı ile meclis’e sunulması konulu üçüncü madde oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine Sakarya Kadastro Müdürlüğü’nün 17.05.2021 tarihli ve e-54013794-170.02-1346664 sayılı yazısı “Sakarya İli, Kocaali İlçesi Melen Mahallesi’nde 3402 sayılı kadastro kanununun geçici 8. Madde hükümlerince yapılacak olan kadastro çalışmalarında, kadastro ekipleriyle ile birlikte görev yapmak üzere 6 (altı) adet bilirkişi seçilmesi” talebinin 26.05.2021 tarih ve e.1721 sayılı yazı ile meclis’e sunulması konulu dördüncü madde oy birliği ile kabul edildi. Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün talebi üzerine mülkiyeti belediyeye ait Selahiye Mahallesi’nde bulunan 112 ada, 1 parsel numaralı 937,30 m2 arsa niteliğindeki taşınmazın satışının yapılabilmesi için, 5393 sayılı belediye kanununun 18. Maddesinin (e) bendi gereğince, belediye encümenine yetki verilebilmesine ilişkin 26.05.2021 tarih ve e. 1720 sayılı yazısı ile meclise sunulması konulu beşinci madde oy birliği ile kabul edildi. Zabıta Amirliği’nin talebi üzerine Kocaali Belediyesi zabıta emir ve yasakları uygulama yönetmeliğinine ilişkin 26.05.2021 tarih ve e.1717 sayılı yazı ile meclise sunulması konulu altıncı madde oy birliği ile kabul edildi.